Středočeští Piráti uctili památku obětí nacismu čištěním pamětních kamenů Stolpersteine

8. května 2023
Středočeští Piráti uctili památku obětí nacismu čištěním pamětních kamenů Stolpersteine

Dne 8. května, kdy se téměř v celé Evropě slaví Den vítězství nad nacismem a fašismem, a zároveň je to Vzpomínkový den obětem druhé světové války, Piráti na Kladně a Mladé Boleslavi čistili pamětní kameny Stolpersteine.

Stolpersteine, doslova kameny, o které je třeba klopýtnout pohledem, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí nacistického režimu podle původního projektu německého umělce Guntera Demniga.

Gunter našel inspiraci ve slovech Talmudu: „Člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno.“ Stolpersteine umístěné před domovy obětí uchovávají vzpomínku na osoby, které zde kdysi žily. Projekt připomíná všechny oběti, které byly v letech 1933–1945 nacisty pronásledovány nebo zavražděny. Připomíná také osoby, které pod tíhou okolností spáchaly sebevraždu.

„Vždy, když se setkávám s konkrétními příběhy obětí nacistického běsnění, tak si kladu otázku, jak asi žily, co prožívaly? Jak se cítili Bondyovi, Taussigovi či Franklovi, když opouštěli své domovy na Kladně? Tušili, co je v transportu čeká? Doufali, že se vrátí zpět domů? V neposlední řadě také přemýšlím nad tím, jestli se tahle historie může opakovat. Odpověď sice neznám, ale vím, že je potřeba dělat vše proto, aby tomu tak nebylo,“ dodává k pamětní akci Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně středočeských Pirátů.

První kámen položil Gunter Demnig 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Dnes lze více než 80 tisíc Stolpersteine potkat v mnoha evropských městech. Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. Seznam kamenů umístěných u nás naleznete zde.

„Na těchto zločinných ideologiích je nejzrůdnější, že staví proti sobě lidi jen proto, že se narodili jako příslušníci nějakého národa," uzavírá Jindřich Pechanda, člen místního sdružení Mladá Boleslav.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.