Dne 8. května, kdy se téměř v celé Evropě slaví Den vítězství nad nacismem a fašismem, a zároveň je to Vzpomínkový den obětem druhé světové války, Piráti na Kladně a Mladé Boleslavi čistili pamětní kameny Stolpersteine.

Stolpersteine, doslova kameny, o které je třeba klopýtnout pohledem, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí nacistického režimu podle původního projektu německého umělce Guntera Demniga.

Gunter našel inspiraci ve slovech Talmudu: „Člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno.“ Stolpersteine umístěné před domovy obětí uchovávají vzpomínku na osoby, které zde kdysi žily. Projekt připomíná všechny oběti, které byly v letech 1933–1945 nacisty pronásledovány nebo zavražděny. Připomíná také osoby, které pod tíhou okolností spáchaly sebevraždu.

„Vždy, když se setkávám s konkrétními příběhy obětí nacistického běsnění, tak si kladu otázku, jak asi žily, co prožívaly? Jak se cítili Bondyovi, Taussigovi či Franklovi, když opouštěli své domovy na Kladně? Tušili, co je v transportu čeká? Doufali, že se vrátí zpět domů? V neposlední řadě také přemýšlím nad tím, jestli se tahle historie může opakovat. Odpověď sice neznám, ale vím, že je potřeba dělat vše proto, aby tomu tak nebylo,“ dodává k pamětní akci Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně středočeských Pirátů.

První kámen položil Gunter Demnig 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Dnes lze více než 80 tisíc Stolpersteine potkat v mnoha evropských městech. Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. Seznam kamenů umístěných u nás naleznete zde.

„Na těchto zločinných ideologiích je nejzrůdnější, že staví proti sobě lidi jen proto, že se narodili jako příslušníci nějakého národa," uzavírá Jindřich Pechanda, člen místního sdružení Mladá Boleslav.