Středočeský platební portál jsme převzali v pilotním provozu jako miminko a díky usilovné péčí vyrostl až do dospělosti. Portál funguje jako e-shop, díky kterému obce, spolky a příspěvkové organizace nabízí produkty v podobě poplatků a já jako občan zaplatím jednoduše kartou nebo QR kódem. Po třech letech máme registrováno přes 500 partnerů, z toho je 167 obcí. Portál zaznamenal v posledních měsících enormní nárůst plateb. Počet provedených transakcí je v prvním kvartále letošního roku stejný jako za celý minulý rok, tj. 12 tisíc přes platební bránu a 12 tisíc přes bankovní převod pomocí vygenerovaného QR kódu, a to v celkové hodnotě 40 milionů korun.
Vždy, když portál někde prezentuji, dávám jako příklad zapojení města Rudná. V Rudné jsou zapojeny obě základní školy, fotbalový klub, technické služby, Sokol, Skaut, Centrum pro rodinu Rudňáček a samozřejmě město samotné. Občané tak zaplatí například vodné a stočné, lyžařský kurz ve škole, letní tábor, kroužky, družinu, poplatek za psa nebo odpad. Vše na jednom místě pod jedním registrovaným osobním účtem.
Také jsem jej prezentoval ostatním krajům na setkání IT komise Asociace krajů. Jak už jsem psal výše, portál jsme zdědili včetně smlouvy o jeho vývoji. Kraj ale neměl licenční práva k tomu, aby mohl portál poskytnout i dalším krajům. Naštěstí byla možná domluva se stávajícím dodavatelem a v nové smlouvě jsme si už dali jasné podmínky pro poskytnutí portálu jako open source se zveřejněním zdrojového kódu. Zdrojový kód s sebou nese možná rizika, může tam být nějaká bezpečnostní díra, proto jsme objednali etického hackera, který prošel desítky tisíc řádků kódu a dal několik doporučení. Poté už nic nebránilo kód zveřejnit na Národním portálu otevřeného kódu: code.gov.cz. Díky licenci AGPL 3 může kód kdokoliv použít a upravit, ale za podmínky, že pokud někdo vyvine vylepšení, musí jej poskytnout všem. tedy ideálně opět nový kus kódu zveřejnit na code.gov.cz.
Díky otevřenému zdrojovému kódu platební portál s nadšením využívají i další kraje. V současnosti jej aktivně používají kraje Vysočina a Plzeňský. Intenzivně jej nasazují do provozu a testují kraje Liberecký, Olomoucký, Karlovarský a Moravskoslezský.
Se všemi kraji se pravidelně scházíme na takzvané vývojové radě, kde společně plánujeme rozvoj portálu, případné opravy chyb a také novinky a samozřejmě sdílení zkušeností. Zdrojový kód má ve správě spolek Otevřená města a připravuje spuštění testovacího a provozního portálu pro své členy.
Velké díky patří Regionální dotační kanceláři, která má za nás portál ve správě a jmenovitě Petře Dankové, že se o něj tak hezky stará aby rostl a sílil.