Štěpán Drtina, radní Kutné Hory, je hostem Na palubě s Piráty

Štěpán Drtina, radní Kutné Hory, je hostem Na palubě s Piráty

Dnešním hostem dalšího dílu ze série podcastů s názvem Na palubě s Piráty je Štěpán Drtina, místopředseda Pirátů ve Středočeském kraji. Působí v Kutné Hoře, kde se po komunálních volbách stal radním z gescí kultura a památková péče, je předsedou památkové komise a dále v rámci své agendy řeší například stavbu skateparku či zřízení institutu městského architekta a také přípravu participativního rozpočtu.

V čem vidíš přínos existence funkce městského architekta funkce?

Jednak jsou dvě úrovně, můžeme se bavit o památkové péči, která v Kutné Hoře musí být rozvinutější než v jiných městech, nebo naopak o nové výstavbě tak, aby veškeré nové budovy, stavby, opravy, zapadaly celkově do koncepčního rámce výstavby v Kutné Hoře.

Takže chápu to správně, že motivací pro zavedení té funkce byly nějaké přebujelé snahy o to stavět tak, jak byste si úplně v Kutné Hoře nepředstavovali?

Spíš v tom ohledu, že některé například renovace či opravy se neděly zcela v souladu s historickým významem Kutné Hory.

Nejsi ve funkci ještě tak dlouho, ale už určitě velký kus práce za tebou je. Co považuješ za největší úspěch, co se vám nejvíc povedlo?

Hned z kraje volebního období se nám povedlo více otevřít radnice lidem, když jsme poprvé v historii Kutné Hory prosadili zveřejňování důvodových zpráv z rady a zastupitelstva, následně pod naším vedením pracovaly komise a pracovní skupiny poslední půlrok na tvorbě ucelenějšího grantového systému v oblastech kultury, památek, vzdělávání a sportu. Tento výsledek povede k lepšímu nakládání s veřejnými financemi a spravedlivějšímu rozdělování peněz, tak aby byly efektivně využity.

Co dalšího je teď na řadě, aby Kutná Hora byla lepší městem k životu?

Už jsem mluvil o skateparku, to je věc, která probíhá teď. Další věc je příprava participativního rozpočtování, kdy občané budou moci dát své návrhy na zlepšení některých věcí podle předem určeného klíče, tudíž z nějakého rozpočtu a plánu, následně v hlasování občanů Kutné Hory bude ten konkrétní projekt vybrán. Dále komise životního prostředí pracuje v souladu s moderními ekologickými trendy, kdy v některých lokalitách Kutné Hory chceme postupovat podle doporučení Ministerstva životního prostředí a upravovat trávníky tak, aby se nesekaly vždycky na "durch", jak se říká, ale například zadržely více vody a bujel život v krajině. Stejně tak bychom rádi, aby na všech akcích, které pořádá Kutná Hora, byly k dispozici ne plastové kelímky, ale klasické zálohové. To jsou takové ty drobnosti, které dají všem lidem najevo, že to s ochranou krajiny myslíme vážně.

Má Kutná Hora stejné problémy s turismem jako Český Krumlov? Jak to klape v koalici složené ze šesti politických subjektů? Proč je Hlavní nádraží v Kutné Hoře odstřižené od centra a v čem bychom se mohli inspirovat od předků? To vše a ještě více ve videu!

Otázky pro další hosty pište na e-mail stredocesky@pirati.cz.

<iframe width="600" height="338" src="https://www.youtube.com/embed/hFrs74rxb-c" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

S heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“ cílíme na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízíme garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představujeme také priority pro mladé: usilujeme o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Klademe důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž na zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouštíme petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také zahajujeme kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedeme mimo jiné speciální Pinkárou.

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

Středočeský kraj byl povinen aktivovat v souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opatření dle „Nařízení k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“. Od půlnoci z pondělí na úterý, tedy od 30. 4. 0:00 hodin je tak zakázáno používat pyrotechniku nebo rozdělávat ohně na volných prostranstvích na rizikových místech.