„Celý náš šestičlenný senátorský klub dnes ratifikaci jednomyslně podpořil. Z velké části jsme advokáti. A z praxe moc dobře víme, jak je ratifikace potřeba. Násilí na ženách, dětech i mužích zkrátka musíme předcházet všemi možnými způsoby. Ne ho přehlížet. Ratifikace by přispěla k ochraně a pomoci obětem násilí a velmi mě mrzí, že jsme se nepřidali ke společenství zemí, které společně důrazně odsuzují násilí za zavřenými dveřmi. Je to špatný signál nejen pro oběti,” okomentovala včerejší rozhodnutí pirátská senátorka Adéla Šípová.
„Úmluvu Česko podepsalo už před osmi lety, v roce 2016. Osobně mě tedy mrzí, že k ratifikaci parlamentem nedošlo už dávno. A že otázku jejího přijetí populisté v obou parlamentních komorách zneužívají k vlastnímu zviditelnění. To se projevilo i nyní, přitom většina zemí Evropské unie Istanbulskou úmluvu už ratifikovala. A to i ty konzervativní se silnou religiozitou. Mrzí mě, že budeme na své zahraniční partnery působit jako země, které se bojovat s násilím na ženách moc nechce. A že vytváříme nebezpečný precedent pro země, které mají s právy žen problém,“ doplnila Šípová.
Marek Hilšer, který bude s podporou Pirátů na podzim obhajovat svůj senátorský mandát, se v podpoře Úmluvy také dlouhodobě angažuje. „Každá oběť domácího násilí si ve slušné a vyspělé společnosti zaslouží důvěru, podporu a ochranu. A Istanbulská úmluva byla příležitost udělat dobrý krok správným směrem. Těsná většina v Senátu dnes bohužel ukázala, že je ochotná nadále popírat a přehlížet závažný problém, který ničí rodinná zázemí a blízké vztahy. Tomu se říká odtržení od reality. Ve vnímání prevence a potírání násilí na ženách si teď můžeme podat ruku s Tureckem,” uvedl senátor Hilšer.
Sexualizovaným násilím a narovnáváním práv obětí se na půdě Sněmovny dlouhodobě zabývá poslankyně Klára Kocmanová. „Senát bohužel zamítl přijetí Istanbulské úmluvy. Naši senátoři se za ni rvali, a chtěli jsme bojovat i my, ve Sněmovně, k tomu už ale bohužel nedojde. Je to zklamání a mezinárodní ostuda. Svět ale nekončí. Úmluva nám dává návod, jak násilí efektivně potírat. A za Piráty se budeme ze všech sil snažit, abychom tyto konkrétní kroky prosadili i tak,” sdělila Kocmanová.
Úmluva o potírání a prevenci násilí vznikla v roce 2011 a Česko ji podepsalo o pět let později. Její ratifikace měla proběhnout již v roce 2018. Loni v květnu ji přijal za podpory pirátských europoslanců také Evropský parlament. Součástí mezinárodní smlouvy jsou pasáže o domácím násilí včetně toho psychického či ekonomického, o nebezpečném pronásledování, o sexuálním násilí či o vynucených potratech. Úmluvu už ratifikovaly čtyři desítky zemí včetně jihoevropských katolických zemí nebo multietnického Balkánu. Během ruské agrese dokument přijala také Ukrajina. Ze zemí Evropské unie kromě Česka zatím neratifikovalo Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Litva a Lotyšsko.