Rostlinná mléka nově ve snížené sazbě DPH, na změnu apelovala pirátská poslankyně Klára Kocmanová

Rostlinná mléka nově ve snížené sazbě DPH, na změnu apelovala pirátská poslankyně Klára Kocmanová

Rostlinná mléka, která jsou oproti tomu živočišnému alternativou či jedinou možností pro řadu lidí, budou spadat do snížené 12% sazby DPH. Na změnu v konsolidačním balíčku apelovala poslankyně za Piráty Klára Kocmanová a v připomínkovém řízení ji navrhlo Ministerstvo zdravotnictví i Ministerstvo pro místní rozvoj. 

Původní návrh konsolidačního balíčku Ministerstva financí řadil rostlinné alternativy mléka do základní 21% sazby DPH, zatímco živočišná mléka do snížené 12% sazby.

„Toto rozdělení není spravedlivé, protože pro řadu lidí není rostlinné mléko alternativou jen z etických důvodů jako například u veganů. Znevýhodňuje také ty, pro něž je rostlinné mléko jedinou a často také mnohem dražší volbou z důvodu alergií na laktózu nebo bílkovinu kravského mléka. S tím jsme za Piráty v mezirezortním připomínkovém řízení nesouhlasili a spolu se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou jsme požadovali zařazení rostlinných mlék do sazby nižší. Uspěli jsme, snížená daň tak bude platit pro všechny typy mlék,“ komentuje změnu poslankyně Klára Kocmanová.

Alergie na mléko představuje reakci imunitního systému – hypersenzitivitu – na bílkovinu kravského mléka. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších potravinových alergií, která se většinou projeví už v prvním roce života dítěte. Oproti tomu jedinci postižení laktózovou intolerancí mají nedostatek enzymu laktázy a nejsou schopni zpracovat mléčný cukr neboli laktózu. Laktózovou intolerancí trpí zhruba desetina obyvatel Česka. Pro vyřazení živočišných produktů ze svého jídelníčku z etických důvodů se jich rozhodla přibližně tři procenta. 

Piráti společně se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou požadují dále přeřazení do snížené sazby DPH také pro menstruační potřeby a dětské pleny.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

Piráti na dnešním zastupitelstvu předložili pozměňovací návrh k záměru hejtmanky Středočeského kraje. Původní návrh počítal s tím, že kraj poskytne dotace pouze těm obcím, které na svém území netolerují provozování hazardních her. Pirátský pozměňovací návrh reflektoval nejen potřebu omezování heren v regionu, ale také posílení prevence a zmírnění negativních dopadů spojených s patologickým hráčstvím. Tento návrh počítal s vytvořením dotačního programu pro neziskové organizace v hospodářsky a sociálně ohrožených územích, které aktivně řeší téma negativního dopadu hazardu v obcích. Pirátský pozměňovací návrh, ani původní návrh nezískal podporu zastupitelů ODS a hnutí ANO 2011.