Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

10. března 2023
Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Když v roce 2021 kandidovala Středočeská Pirátka Veronika Hažlinská do sněmovny, nesla s sebou téma porodnictví, poporodní péče a kojení. Jedním z bodů programu bylo i prohlášení, že jako Piráti budeme podporovat kojení sjednocenými postupy laktačního poradenství a plošně dostupnou pomocí v průběhu celého období kojení.

A konečně na to přišla řada. Na Ministerstvu zdravotnictví zasedla v únoru poprvé Komise pro výživu kojenců a malých dětí, které předsedá pirátský náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic a tajemnici dělá právě porodní asistentka Veronika Hažlinská.

Jedním z prvních úkolů komise je vytvoření strategie implementace programu WHO a UNICEF Baby-friendly Hospital Initiative z roku 2018 , který by měl zajišťovat i sjednocení postupů, ohledně kojení a laktačního poradenství v porodnictví.

Důležitým tématem je pro komisi i marketing umělého mléka.

“Komise samozřejmě neřeší jen kojení, ale i výživu dětí umělým mlékem. A vzhledem k tomu, že u odborných pediatrických a neonatologických společností je dost rozšířený sponzoring firmami vyrábějícími mléčnou výživu, museli jsme v Komisi řešit případné střety zájmů nominantů. Z toho důvodu jsme hned na začátku stanovili, že osoby se střetem zájmů nemohou být členy Komise, jelikož jakýkoliv zájem, který by mohl ovlivnit objektivitu a nezávislost osoby, nebo by takto mohl být rozumně vnímán, by snižoval integritu a důvěryhodnost Komise a všech jejích výstupů. Jsem ráda, že si držíme naše hodnoty a doufám, že z komise vzejdou materiály, které pomohou reálně zlepšit péči o ženy a jejich děti“ popisuje aktuální situaci Veronika.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová dnes představila komplexní návrh Pirátů na zvýšení a pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Ta by se měla odvíjet spravedlivě od výše průměrné mzdy, protože právě tu v období péče rodičovský příspěvek nahrazuje. Rodičovský příspěvek se totiž léta nezvyšoval, zatímco ceny potravin či energií letěly nahoru. V souvislosti s podporou rodin spolupracují dále Piráti s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) na novele zákona o dětských skupinách, která zlepší dostupnost předškolní péče. Upozorňují také na to, že pro rodiče je důležitá přímo garance místa pro jejich dítě v předškolním zařízení.

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Hudební festivaly, sportovní události i svatováclavská pouť. Dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2023 ve Středočeském kraji znají své adresáty. Na únorovém zasedání je schválili krajší zastupitelé. Sedm akcí se díky vysokému hodnocení komise kvalifikovalo pro tzv. návaznou víceletou dotaci pro tutéž akci, a to až do roku 2025.

Patrick Zandl: Proč nejde město řídit jako firmu?

Patrick Zandl: Proč nejde město řídit jako firmu?

Je to moje oblíbené téma: cena za provoz státu a samosprávy. Proč je vysoká? Velmi často lidé soudí, že je to proto, že město dělá spoustu zbytečných věcí, když něco platí. Jenže to je ten rozdíl. Když si založíte firmu, má svůj konkrétní účel. Třeba se snažíte vyrobit co nejrychlejší auto. No a ten, kdo chce nejrychlejší auto, si ho u vás koupí, zatímco zájemce o nejúspornější auto nebo o kolo jde nakupovat jinam. Tím všechno ve firmě podřídíte rychlosti, tedy tomu, na čem firma staví svůj prodej. A tím také ořežete náklady, protože tam nepotřebujete nikoho na spotřebu a ani na cyklo. Jenže u města je to jiné: město má být pro všechny, pro co nejširší skupinu lidí. Jistě, má nějaký svůj charakter, ale v zásadě má obsloužit všechny: staré, mladé, děti, nemocné i zdravé, pejskaře, kočkaře, běžce, auta i cyklisty. A to je něco, co všechno prodražuje ale také to dělá město dobrým místem pro život. Protože město, kde se pejskaři a rodiči malých dětí hádají o to, čí je tenhle plácek, tam se dobře nežije. Mimo jiné i proto se město nedá řídit jako firma. Je potřeba nacházet kompromisy, které vyhovují všem, ačkoliv jsou třeba dražší. Jenže tím, že vyhovují všem, jsou vlastně levné na osobu - a o to jde. A to je to, co spolu-tvoří rozdíl mezi Německem a Českem. Proto se snažíme zapojit do provozu města nejenom jeho vedení a běžné lidi, ale i opozici. V případě opozice se nám to nedaří, o konstruktivní práci tam je menší zájem, než bych čekal.