Česká pirátská strana si zvolila nové předsednictvo. Kromě předsedy i čtyři místopředsedkyně, dvě jsou ze středočeského kraje. První místopředsedkyní se stala středočeská poslankyně Klára Kocmanová z Kutné Hory, druhou pak europoslankyně Markéta Gregorová. Jako třetí byla zvolena radní Jihomoravského kraje Jana Holomčík Leitnerová, čtvrtou místopředsedkyní je středočeská zastupitelka obce Krnsko Dominika Poživilová Michailidu.
Předsednictvo Pirátské strany je kompletní a v plné síle. Děkuji všem, kteří do té volby šli a také všem, kteří volili. Věřím, že v rámci nového předsednictva budeme i nadále autentickou silou, která má odvahu se za zájmy občanů servat co nejlépe to jde. Těším se na spolupráci,” poblahopřál ke zvolení novým místopředsedkyním strany předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Za odvedenou práci poděkoval také Republikovému předsednictvu, které stranu řídilo poslední dva roky: Marcelu Kolajovi, Haně Hajnové, Blance Charvátové a Martinu Jiránkovi.
„Strašně moc děkuji za všechny hlasy. Piráty jsem sledovala už od jejich vzniku, přijde mi totiž skvělé, že politickou stranu může založit parta obyčejných lidí, kteří chtějí měnit věci k lepšímu,” řekla Klára Kocmanová, nově zvolená 1. místopředsedkyně Pirátů. „Ono ve výsledku vlastně úplně nezáleží na tom, na které straně stojíme, ale spíš na tom, jakým směrem se společně díváme. A já to vidím tak, že tím směrem, kam se díváme, je prosazování hodnot, které jsme si zvolili v našich nových stanovách. Tedy například udržitelnost, vzdělávání, citlivá sociální politika, boj proti korupci. Proto tu společně jsme a za to každodenně bojujeme. Takže bouří voleb vstříc,” uvedla Kocmanová.
Klára Kocmanová je od roku 2021 poslankyní PSP ČR. Je také místopředsedkyní poslaneckého klubu Pirátů a Výboru pro životní prostředí a předsedkyní Stálé komise pro kontrolu odposlechu. Dále je členkou Výboru pro sociální politiku a Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. Dříve byla místopředsedkyní středočeských Pirátů a předsedkyní místního sdružení v Kutné Hoře, kde se angažovala v komisích rady města. Dlouhodobě se věnuje lidským právům, sociálním tématům a životnímu prostředí. Ve Sněmovně pracuje na legislativě týkající se sexualizovaného násilí, zrovnoprávnění LGBTQ+ lidí, životního prostředí a práv zvířat.
Druhou místopředsedkyní se stala Markéta Gregorová. Jana Holomčík Leitnerová byla zvolena třetí místopředsedkyní Pirátů. Ve funkci 4. místopředsedkyně pak bude nově působit i středočeská komunální zastupitelka Dominika Poživilová Michailidu.
„Moc děkuji za všechny hlasy. Chtěla bych jenom apelovat na naše Celostátní fórum a členy a členky: Zajímejte se prosím dál o dění ve straně a nenechte ze sebe udělat ozdoby. Nelze lidem nabízet otevřenou a silnou občanskou společnost bez pořádného tréninku, který naše strana myslím docela poskytuje. Ještě jednou děkuji a moc se těším na to, co přijde,” reagovala po svém zvolení Michailidu.
Dominika je v současnosti zastupitelkou v obci Krnsko, vedoucí krajského expertního týmu pro zemědělství a životní prostředí, místopředsedkyně pirátského místního sdružení Mladá Boleslav a členka Republikového výboru. Účastní se pirátských resortních týmů Zemědělství a Životní prostředí.
Na programu Celostátního fóra Pirátů bylo, kromě volby předsednictva, také představení lídryň a lídrů do krajských voleb a prezentace výsledků Pirátské strany napříč všemi politickými úrovněmi, včetně středočeské senátorky Adély Šípové a europoslance Marcela Kolaji.
Jako první se představila kandidátka na hejtmanku středočeského kraje Lucie Cirkva Chocholová z Kačice, která je momentálně předsedkyní středočeských Pirátů, uvolněnou krajskou zastupitelkou a předsedkyní Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch.
Chocholová představila úspěchy pirátského působení v krajské koalici, zejména zprůhlednění hospodaření a fungování kraje díky CityVizoru a Golemiu. Podle K-Indexu 2022 má kraj nejmenší korupční riziko mezi všemi kraji. Dále pak péči o životní prostředí, podporu podnikání v Hospodářsky a sociálně ohrožených územích, nastavení transparentních kritérií pro dotační programy v oblasti kultury a tvorbu historicky první Strategii kultury v kraji.
Ve vizích pak zazněla potřeba inovací, aby byl kraj opět lídrem a vyrovnávání rozdílů v regionech.
Společně s poslankyní Klárou Kocmanovou za podporu rovných příležitostí žen bojuje v poměrně konzervativním Senátu i kladenská senátorka Adéla Šípová. Je totiž přesvědčená, že nízká reprezentace žen v politice má negativní dopad na celou společnost: ať jde o předškolní vzdělávání, veřejnou dopravu nebo sazby DPH, ženská zkušenost v politice zkrátka chybí.
„Zdůraznila bych, že ve čtyřech místopředsedkyních má Ivan Bartoš profesionální a pracovitou oporu. Každá z nich je nositelkou odbornosti pro pirátské priority – udržitelné životní prostředí, lidská práva, transparentní vládnutí a sociální oblast.“
Europoslanec Marcel Kolaja z Českého Brodu zmínil nová pravidla pro nahlašování schůzek s lobbisty, díky nimž je Evropský parlament transparentnější, efektivnější výdaje Evropského parlamentu na IT vybavení, revoluční pravidla pro narovnání podmínek na digitálním trhu. a odmítnutí „Chat Control“, ochranu svobodného softwaru v Evropě, pravidla pro politickou reklamu a celosvětově první pravidla pro umělou inteligenci, která mají občany ochránit před jejím zneužitím a nesprávným použitím.