Piráti připravili návrh na snížení platu politiků

Piráti připravili návrh na snížení platu politiků

Pirátský poslanec Jakub Michálek na tiskové konferenci představil návrh na trvalé snížení platů ústavních činitelů a na úpravu základu mezd vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem. U soudců a státních zástupců pak Piráti navrhují snížení budoucího růstu platů. Změny by měly platit od 1. července a přinesou do státního rozpočtu půl miliardy korun ročně.


„Úsporný balíček a důchodová reforma budou mít dopady na všechny občany. Politici, soudci a manažeři státem provázaných firem mají být solidární a na úsporách se podílet také. Náš návrh je, aby od 1. července došlo ke snížení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů o čtyři procenta. O stejnou část by měly klesnout mzdy vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem, protože v současné době má například generální manažer ČEZ větší příjem než premiér České republiky. Chceme proto, aby odměny zmiňovaného managementu byly právě na výši platu premiéra zastropovány,“ uvedl Michálek.

Podle Pirátů by mohly být změny v platech a mzdách součástí vládního konsolidačního balíčku, kde budou další klíčové reformní balíky zahrnující úspory, daňové změny a důchodovou reformu. Jde o symbol, kterým vyzývají k solidaritě ve společnosti.

„Ministři nesou největší odpovědnost a mají nyní nižší platy než třeba vysoce postavení soudci. Nechceme tuto nerovnost dále prohlubovat. U soudců samotných pak navrhujeme pouze to, aby se jim o čtyři procentní body snížil budoucí růst platů,“ dodal Michálek a poukázal na fakt, že už dnes mají soudní funkcionáři slušné platy, zatímco na důstojnou mzdu pro justiční personál stát peníze nemá.
„Odhadujeme, že námi navrhované snížení platů přinese státnímu rozpočtu 500 milionů korun ročně,“ uzavřel Michálek.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

Piráti na dnešním zastupitelstvu předložili pozměňovací návrh k záměru hejtmanky Středočeského kraje. Původní návrh počítal s tím, že kraj poskytne dotace pouze těm obcím, které na svém území netolerují provozování hazardních her. Pirátský pozměňovací návrh reflektoval nejen potřebu omezování heren v regionu, ale také posílení prevence a zmírnění negativních dopadů spojených s patologickým hráčstvím. Tento návrh počítal s vytvořením dotačního programu pro neziskové organizace v hospodářsky a sociálně ohrožených územích, které aktivně řeší téma negativního dopadu hazardu v obcích. Pirátský pozměňovací návrh, ani původní návrh nezískal podporu zastupitelů ODS a hnutí ANO 2011.