Piráti nepodpořili nový poplatek za předčasné splacení hypotéky, který bude stát občany desítky tisíc

16. listopadu 2023
Piráti nepodpořili nový poplatek za předčasné splacení hypotéky, který bude stát občany desítky tisíc

Piráti na jednání Poslanecké sněmovny nepodpořili zavedení poplatku za předčasné splácení hypotečních úvěrů. Proti návrhu byli od samého počátku i při projednávání vládou. Úplně nepřijatelný pro ně byl návrh poplatku ve výši dvou procent, u návrhu na jedno procento se Piráti zdrželi s tím, že při koaličním jednání prošel alespoň zmírnění dopadů na občany – poplatek se bude týkat jen nových smluv a osvobozeni od něj budou lidé v souvislosti s rozvodem nebo ti, kteří svou nemovitost prodávají. Pozměňovací návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, aby předčasné splacení zůstalo jako doteď bez poplatku, Poslanecká sněmovna nepřijala.

„Za Piráty se zavedením pokuty za předčasné splacení hypotéky nesouhlasíme. Pro desetimilionovou hypotéku je to poplatek 75 tisíc, který bude lidem bránit v tom, aby si našli lepší financování. Nejsme pro nový poplatek, protože nevěříme, že pak banky promítnou do lepších sazeb hypoték, spíše na začátku shrábnou prémii,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Nejdůležitější pro Piráty bylo, aby se zavedení poplatku týkalo až nově uzavíraných smluv, nikoli těch stávajících, což prošlo. Pro zavedení nového poplatku hlasovala i část poslanců ANO.

„Podařilo se nám alespoň zmírnit dopady na lidi v případě, že se rozvádějí, nebo prodávají dům či byt. Důležité pro nás bylo, aby se pokuta týkala jen nově uzavíraných smluv. Piráti stojí ve vládě vždy na straně lidí, jsme pro skutečnou pomoc, ať už s drahými energiemi, bydlením nebo exekucemi, a naším cílem je chránit občany před zájmovými skupinami. Přestože jsme pro nový poplatek nehlasovali, výsledný zákon jsme podpořili, protože zahrnuje nová pravidla z evropského práva a Česku by jinak hrozila pokuta,“ dodal Michálek.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

Piráti na dnešním zastupitelstvu předložili pozměňovací návrh k záměru hejtmanky Středočeského kraje. Původní návrh počítal s tím, že kraj poskytne dotace pouze těm obcím, které na svém území netolerují provozování hazardních her. Pirátský pozměňovací návrh reflektoval nejen potřebu omezování heren v regionu, ale také posílení prevence a zmírnění negativních dopadů spojených s patologickým hráčstvím. Tento návrh počítal s vytvořením dotačního programu pro neziskové organizace v hospodářsky a sociálně ohrožených územích, které aktivně řeší téma negativního dopadu hazardu v obcích. Pirátský pozměňovací návrh, ani původní návrh nezískal podporu zastupitelů ODS a hnutí ANO 2011.