Piráti na zdravotním výboru prosadili možnost střídání rodičů během domácího ošetřování

Piráti na zdravotním výboru prosadili možnost střídání rodičů během domácího ošetřování

Praha, 18. března 2020 – Poslankyně Olga Richterová dnes prosadila doplnění usnesení Výboru pro zdravotnictví PSP ČR, které zavádí možnost střídání obou rodičů při ošetřování členů rodiny. Během jednání výboru poslanec Petr Třešňák řešil otázku vhodné formy distribuce nově objednaného zdravotnického materiálu. Výbor se též rozhodl pro zvýšení věkové hranice pro ošetřovné na 13 let věku a pro děti se zvláštními potřebami a také rozšíření okruhu pobírajících osob na všechny pracující, což Piráti navrhovali už minulý týden v dopise adresovaném ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové.

> „Těší mě, že kolegové ze sněmovního Výboru pro zdravotnictví dnes při vzdáleném přenosu přijali mé doplnění usnesení k ošetřovnému o možnosti střídání obou rodičů. Stejně tak je potěšující, že výbor navrhuje věkový limit pro ošetřovné zvýšit na 13 let věku, shodli jsme se také na podpoře dětí se zvláštními potřebami a nutnosti platit ošetřovné všem pracujícím. Je na čase, aby premiér začal poslouchat rady lidí, kteří mají k věci blíž než on, většinu těchto věcí obsahoval i původní návrh Ministerstva práce,“ uvedla po skončení výboru místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Ústenky, respirátory, dezinfekce a další ochranné pomůcky byly dalším z diskutovaných témat. Petr Třešňák k proběhlému jednání řekl: > „Dostali jsme informaci, že zásoby zdravotních pomůcek jsou nyní na cestě a měly by co nejdříve být distribuovány všem, kdo to potřebují. Zatím ale netušíme, na základě jakého klíče se budou posílat dále. Proto jsem se rozhodl navrhnout do usnesení přijatého výborem, aby nám Ministerstvo zdravotnictví sdělilo klíč a harmonogram, na jehož základě rozděluje ochranné pomůcky. Pokud lidé budou znát termín, kdy se na ně dostane s ochrannými pomůckami, tak budou také vědět, do kdy musí vydržet s tím, co mají k dispozici. Stát by měl informovat pravdivě, v čase krize je to o to více naléhavé.”

Výbor pro zdravotnictví také poděkoval všem zdravotníkům, nezdravotnickému personálů a všem občanům České republiky, kteří se aktivně podílejí na boji proti viru Covid-19.

Protože dotazů vznesených Piráty na jednání výboru bylo mnoho, a jednání výboru trvalo omezenou dobu, předali Piráti Ministerstvu zdravotnictví své otázky písemně.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.