Pro milovníky přírody přinášíme tipy na známá i méně tradiční místa v našem kraji. Ať už hledáte jen hodinovou procházku, nebo půldenní výlet, mysleli jsme na všechny.
- Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy východně od Příbrami
Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 150 m nad řekou. Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
- Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem – pískovcový skalní útvar severně od Prahy
Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov nad Vojtěšským dolem. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, tj. selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny. Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
- Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO
Přírodně krajinářský park, který je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO se nachází jen kousek od Prahy a nabízí 25 km cest, na kterých můžete obdivovat jedinečné průhledy, domácí i cizokrajné dřeviny, vzácné sbírky a mistrné kompozice. Průhonický park je posledním svobodným uměleckým krajinářským dílem na našem území a možná i na světě.
- Boží kámen v Krtských skalách u Jesenice
Přírodní památka Krtské skály leží asi 1 km jihozápadně od obce Krty na rozvodí Ostroveckého a Rakovnického potoka. Jde o lesní území s četnými zvětralými skalními výchozy, balvanitými sutěmi i roztroušenými balvany.
Jeden z nich je boží kámen. I když se nedochoval celý, pořád láká svou tajemností. Podle pověsti na něm odpočíval Bůh, stolovali u něj trpaslíci a zázračně zachránil život třem sirotkům.
Podle místních pověstí trpaslíci starých časů žili se zdejšími lidmi ve shodě, ale jen do doby, než si v nedalekých Krtech pořídili zvon. Pro citlivý sluch trpaslíků bylo zvonění nesnesitelné, a tak se nechali odvézt do Krkonoš.
K Božímu kameni vás dovede trasa okružní naučné stezky Za trpaslíky do Krtských skal, která začíná na návsi v Krtech a měří zhruba 4 kilometry.
S trochou štěstí najdete také Čertův kámen, který své jméno dostal podle dvou prohlubní ve tvaru kopyt. Pověst říká, že krtský chalupník přechytračil čerta, který je poté na kameni zanechal vzteklým podupáváním.
Působivý je také zatopený lom s jezírkem. V území je vybudována naučná stezka, která zpřístupňuje zejména geologii širšího území. Na stezce se mimo jiné nachází také viklan, který patří k největším viklanům u nás.
- Vltavská vyhlídka u Trnové
Malý kousek na jihozápad od Prahy se mezi obcemi Jíloviště a Trnová na příkré skále nad Vltavou nachází několik romantických míst s dechberoucími vyhlídkami na řeku a Vranovskou vodní nádrž. Jedna z nich byla údajně inspirací ke vzniku písně „Kde domov můj“, která zlidověla a později se stala naší národní hymnou.
Asi 400 metrů proti proudu Vltavy se nachází na skalním ostrohu Vltavská vyhlídka. Je z ní skvělá vyhlídka na Měchenice a železniční most překonávající vodní nádrž. Toto místo je natolik populární, že se tu nachází i posezení.
Pohled do údolí Vltavy, na okolní hvozdy, louky a pole inspiroval Františka Škroupa při skládání hudby k Fidlovačce Toto místo se dříve jmenovalo Kazatelna, ale poté co zde údajně František Škroup vytvořil nápěv písně „Kde domov můj“ byla přejmenována na Škroupovu vyhlídku. Hudební skladatel František Šroup na toto místo často chodil během svých pobytů u bratra Václava.
V okolí se nachází ještě další dvě vyhlídky, přístupné z Jíloviště nebo Trnové.
- Kalivodské rybníky
Tři neexistující hrady, zaniklá tvrz a hlavně nenáročná a přitom příjemná procházka idylickou krajinou. To jsou Kalivodské rybníky.
Ty leží západně od Kalivod na Kalivodském potoce. Soustavu tvoří po proudu potoka rybníky Poboř, Prostřední a Jezero. Všechny tři rybníky včetně přilehlých mokřin jsou od roku 2014 chráněnou přírodní památkou a zároveň evropsky významnou lokalitou. Rozloha chráněného území je 13 hektarů. Předmětem ochrany je populace silně ohrožené žáby kuňky obecné. Délka vycházky je zhruba 3 km.
- Křížovský lom
Bývalý kamenolom v CHKO Blaník je dnes unikátní geologickou lokalitou a místem výskytu vzácných rostlin i živočichů. Nedaleko Velkého Blaníku se zakusuje do vrchu Křížovská hůra lom, v němž se těžila blanická ortorula; kámen, z něhož je tvořen i legendární Blaník.
Po ukončení těžby v roce 1986 byl lom ponechán samovolnému vývoji. Na holých skalách se vytvořila vzácná společenstva rostlin a živočichů, kterým vyhovují takováto extrémní stanoviště a kterých je dnes v naší krajině velmi málo. Osluněné plochy skal hostí vzácnější druhy hmyzu, jako je třeba motýl okáč strdivkový, potkáte tu i vyhřívající se ještěrky obecné. Nejcennějším pokladem lomu jsou lišejníky. Vědci jich zde našli 78 druhů. Na kamenech najdete např. šálečku, na zemi dutohlávku a na stromech třeba provazovku.
- Lom Homolák u Berouna
Lom se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je oficiálně nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.
Rozsáhlý lom v koněpruském devonu byl otevřen v 90. letech 19. století, kdy v tzv. lomu Za dlouhým těžil vápenec statkář Alois Homola z Vinařic.
- Unikátní Vidimské lávky na Kokořínsku
Lávky byly vybudovány při tvorbě zámeckého horského parku nedaleko obce Vidim.
Do pískovcových skal zde byly vytesány zářezy, schůdky a průchody a přemostili se rokle, někdy i více než 10 metrů hluboké.
Původně zde bylo 35 lávek se zábradlím. Dodnes je většina průchozí, ale jen s velkou opatrností. Lávky jsou totiž ve špatném stavu.
- Údolím říčky Šembery a k pozůstatkům hrádku Šember
Naučná stezka vede údolím říčky Šembery od pivovaru v Českém Brodě přes osadu Zahrady až k rozcestí Na Šembeře, kde následuje menší okruh balvanitým kaňonem Šembery k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember.
Říčka Šembera tvoří četné peřeje a v jejích vodách se mají vyskytovat pstruzi a raci. Mezi nejromantičtější úseky trasy patří místa, kde říčka protéká okolo divokých skalních výběžků.
Dvanáct informačních panelů na stezce doplňují interaktivními prvky, jako je ukázka půdního profilu nebo druhy ptačích budek.
- Rozhledna Korunka u Černolice
Ocelová rozhledna stojí na zalesněném kopci Červená hlína nad obcí Černolice. Ta se nachází v sousedství obce Řitka u dálnice D4. Vyhlídková plošina je volně přístupná vždy od března do listopadu a poskytuje výhled na Brdy, Berounsko, Prahu, Černošice, meandr řeky Berounky, Říp a při dobré viditelnosti i na Šumavu a Krkonoše. V blízkosti rozhledny prochází červeně značená hřebenovka od poutního místa Skalka nad Mníškem pod Brdy k vysílači Cukrák.
- Rozhledna Vinice a úvalský Stonehenge
Rozhledna se nachází se v nadmořské výšce 295 metrů a název vychází ze starého vinohradu který se rozkládal na jižním svahu kopce. Rozhlednu tvoří kovová konstrukce vysoká 36 metrů. Vyhlídková plošina pro návštěvníky je ve výšce 21 metrů. Při dobré viditelnosti je možné vidět horu Říp, Malý a Velký Bezděz nebo liberecký Ještěd. Směrem na Prahu je dobře vidět Žižkovský vysílač.
K rozhledně nevede značená turistická stezka. Je dobře přístupná pěšky z náměstí je to zhruba 10 minut a zvláště v podvečer nabízí úžasné výhledy. Vyplatí se udělat si krátkou zacházku od rozhledny směrem na východ, protože tam bylo vystavěno krásné dětské hřiště. Dá se dojít i přes dubovou alej a stonegenge k rybníku.
- Boží kámen u Sosně na Rakovnicku
Boží kámen – mohutný žulový balvan vypadá jako bochník chleba, do kterého pekař při jeho hnětení vytlačil prsty hluboké rýhy a důlky. Pověst praví, že když Kristus se svými apoštoly šel světem, odpočinuli si na tomto místě a tam, kde seděli se vytvořili prohlubeniny. Boží kámen leží necelý kilometr jižně od obce Soseň, nedaleko od Obecního vrchu.
- Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec
U rybníka ve Vestci u Prahy vznikl venkovní volnočasový areál pro všechny věkové kategorie. Najdete tu cyklostezku, hřiště, venkovní posilovny, mola a lávky a další zábavu v přírodě. Názorné ukázky vám pomohou vytvořit si představu o velikostech těles a vzdálenostech ve vesmíru.
Vestecký rybník najdete poblíž Jesenice. A u tohoto rybníka naleznete zemi zaslíbenou dětem a hravým dospělým. Volnočasový areál s hřištěm, zvonkohrou a lávkou přes rybník. Pokud se při hraní budete chtít i něco zajímavého dozvědět, vyrazte na Planetární stezku, která vám nastíní, jak daleko jsou planety naší sluneční soustavy vzdáleny od Slunce a jak jsou poměrem k sobě velké. Kromě hřišť pro děti jsou u rybníka i dvě venkovní posilovny, kynologické cvičiště, přírodní amfiteátr a hospůdka (sem ovšem psi nesmí).
- Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou
Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku. Řeka zde meandruje, nárazové břehy jsou strmé a skalnaté, na vnitřní straně meandru se zachovaly terasy, dokládající jak si řeka postupně zahlubovala koryto. Na pravé straně jezu je umělý vodácký kanál, tábořiště a kemp.