Nominantem Pirátů na eurokomisaře se stal Marcel Kolaja, současný europoslanec, lídr do evropských voleb a první místopředseda strany

9. listopadu 2023
Nominantem Pirátů na eurokomisaře se stal Marcel Kolaja, současný europoslanec, lídr do evropských voleb a první místopředseda strany

Celostátní fórum Pirátů si zvolilo svého kandidáta na pozici eurokomisaře. Nominantem se stal Marcel Kolaja, středočeský Pirát, současný europoslanec, lídr kandidátky do nadcházejících evropských voleb a první místopředseda strany. V Evropském parlamentu se věnuje jednotnému trhu, společnosti v digitálním věku, prosazuje svobodu na internetu, nezávislost médií a transparentnost.

Koho Česko nabídne jako kandidáta na eurokomisaře, je klíčové. Odvíjí se od toho totiž i portfolium, na které může země v nově vznikající Komisi dosáhnout. Moc si proto vážím toho, že mi členové strany projevili tak velkou důvěru a vybrali mě jako nominanta Pirátské strany. Nabídnout mohu své zkušenosti z předsednictva Evropského parlamentu, ve kterém jsem působil jako místopředseda a nyní jako kvestor, i odborné znalosti z oblasti vnitřního trhu a jednotného digitálního trhu, což jsou témata, která budou v Evropě a pro Česko​ v příštích letech klíčová,” říká Kolaja.

Piráti při svém postupu a organizaci vnitrostranických voleb vycházejí z dohody na úrovni vlády České republiky, že pozice připadne koalici Piráti a Starostové. Nominaci jednoho či více kandidátů musí potvrdit vláda. Ta potom daného politika či politiky nabídne nově zvolenému předsedovi Evropské komise, který následně přiděluje jednotlivá portfolia.

Česká republika opakovaně usiluje o silné ekonomické portfolio. Jedno z těch klíčových, které bychom mohli získat i jako země, která neplatí eurem, je agenda vnitřního trhu. Právě to je přitom oblast, kde nás čeká celá řada úkolů, od dotažení jednotného digitálního trhu až po podporu cirkulární ekonomiky,” popisuje Kolaja.

Marcel Kolaja je od roku 2019 europoslanec a člen předsednictva Evropského parlamentu. Působí ve výborech pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a kulturu a vzdělávání. V roce 2021 přesídlil do středních Čech. Od roku 2022 je prvním místopředsedou strany. V září 2023 byl již podruhé zvolen lídrem pirátské kandidátky pro volby do Evropského parlamentu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

Piráti na dnešním zastupitelstvu předložili pozměňovací návrh k záměru hejtmanky Středočeského kraje. Původní návrh počítal s tím, že kraj poskytne dotace pouze těm obcím, které na svém území netolerují provozování hazardních her. Pirátský pozměňovací návrh reflektoval nejen potřebu omezování heren v regionu, ale také posílení prevence a zmírnění negativních dopadů spojených s patologickým hráčstvím. Tento návrh počítal s vytvořením dotačního programu pro neziskové organizace v hospodářsky a sociálně ohrožených územích, které aktivně řeší téma negativního dopadu hazardu v obcích. Pirátský pozměňovací návrh, ani původní návrh nezískal podporu zastupitelů ODS a hnutí ANO 2011.