Nemocnice Kutná Hora: Politici se rádi fotí u nových přístrojů, ale na personál už peníze nezbývají

28. září 2020
Nemocnice Kutná Hora: Politici se rádi fotí u nových přístrojů, ale na personál už peníze nezbývají

V historii se kutnohorská nemocnice potýkala s finančními ztrátami a tehdejší vedení města Kutná Hora bylo nuceno k převodu nemocnice Středočeskému kraji. V jeho vlastnictví je od roku 2010 a současným provozovatelem je Oblastní nemocnice Kolín, a.s., nemocnice Středočeského kraje. Středočeský kraj je zřizovatelem celkem pěti oblastních nemocnic na území našeho kraje, a sice v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Benešově a již zmiňovaném Kolíně.

Základ jsou lékaři a další zdravotnický personál

Současné zdravotnictví stojí na personálu, který pracuje nepřetržitě v nepříznivých podmínkách a za nízkého finančního ohodnocení. Zdravotní sestry pracují v nedostatečném počtu. Na desítky pacientů je přidělen většinou pouze jeden lékař, který takto pracuje několik směn v měsíci po sobě. Ve zdravotnictví se tak dlouhodobě a plošně porušuje zákoník práce. Do nemocnic jsou často nakupována nová zařízení, jako je např. CT či magnetická rezonance. Na tyto zařízení však chybí odborně vzdělaný personál, který by mohl s těmito přístroji manipulovat. Politici se velmi rádi fotí u nových přístrojů, ale na personál nemocnic už peníze nezbývají. Kraj má podporovat zejména nábor stážistů, a to především v blízkosti nemocnice. Lidé z Kutné Hory raději dojíždějí do zaměstnání v hlavním městě, protože se jim dostane nejen lepšího finančního ohodnocení, ale i pracovních podmínek. V nejhorším případě jsou zdravotníci nuceni úplně opustit svůj obor, protože si např. jako prodavači v obchodě Lidl přijdou na 28 tisíc korun měsíčně a nepotřebují k tomu žádné další vyšší vzdělání či nástavby.

Nejen paliativní péče, ale i terénní služby

Kutnohorská nemocnice otevřela v roce 2019 oddělení paliativní péče, kde mají zdravotníci za úkol pečovat o umírající pacienty. Vznik tohoto oddělení je bezesporu dobrým krokem k restartu samotné nemocnice. Piráti mají ve svém programu mimo jiné vytvoření terénních služeb, kdy by za pacienty do jejich bydliště dojížděli sami zdravotníci, kteří by poskytovali následnou péči a edukaci v domácím prostředí. Cílem je prevence zhoršení stavu pacientů a návrat do nemocnice z důvodu opětovného vzplanutí nemoci.

Zubní pohotovost blíže pacientům

Chceme zajistit zubní a lékařskou péči v dojezdové vzdálenosti pro každého. Nejbližší zubní pohotovost se nachází v Kolíně, nicméně ta je mnohdy přeplněná a na všechny pacienty se často ani nedostane. Lékaři Vám tedy sdělí, že musíte navštívit zubní pohotovost v Pardubicích, a to je pro někoho, kdo je z Kutné Hory, naprosto nemyslitelné.

Nabízíme Vám chytrá řešení a máme vůli měnit věci k lepšímu. Budeme rádi, když nám dáte šanci změnit budoucnost.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.