Prázdniny se přehouply do své druhé půle a na území Středočeského kraje je dost zámků k objevování. Spolu se svými zámeckými parky a mnohdy i stylovými kavárnami jsou skvělým cílem letních výletů.
Zámek Loučeň - divadlo pro děti i bludiště
Téměř celý srpen má zámek pro děti připravenou akci České pohádkové léto - Dětství v době Karla IV. a poslední srpnovou sobotu pro všechny také Divadelní open air komedie Strašidlo Cantervillské. Romantickou barokní památku s původními interiéry obklopuje rozlehlý anglický park obohacen o jeden celoevropský unikát - soubor 12 labyrintů a bludišť. Zámek nabízí prohlídky zásadně s kostýmovanou postavou, speciální dětské či čokoládové prohlídky, ale i pikniky v zámeckém parku, soutěže a programy o zámeckých slavnostech.
Zámek Dobříš
Zrekonstruovanou Oranžérii, anglický parku i francouzskou zahradu nabízí rokokový zámek v Dobříši, který proslavila i pohádka Princezna ze Mlejna. I zde se v srpnu chystá kulturní akce, konkrétně Festival hudby. Vstupenky jsou ke koupi v návštěvnickém centru zámku i online.
Zámek Žleby
Novogotický zámek Žleby, od roku 2002 národní kulturní památka, je romanticky obtékán meandrem řeky Doubravy a na romantiku láká i návštěvníky. Ve velkolepém sídle rodu Auerspergů se nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Návštěva zámku nabízí exkurz do každodenního života šlechty v 19. století. V rámci speciální akce Večer otevřených bran na zámku Žleby o Hradozámecké noci 2023 si mohou lidé užít romantiku také po setmění.
Zámek Jemniště
Barokní perla Středních Čech – zámek Jemniště – nabízí prohlídku expozice sestávající expozice sestává z 9 sálů, pokojů a kaple sv. Josefa, zámecký park i zvěřinec.
Zámek Konopiště
Konopiště patří k nejvýznamnějším památkám v České republice. Zámek se do dnešní doby zachoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě za arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.
Zámek Brandýs nad Labem
Renesanční zámek s výraznými sgrafity je důležitou součástí naší historie. V průběhu pěti staletí na něm pobývali všichni panovníci Habsburské dynastie. Současníci si mohou vyzkoušet Únikovou hru Ztracený poklad Rudolfa II.. 20. srpna si zde návštěvníci mohou užít také OPERA GALA OPEN AIR 2023.
Zámek Mělník
Barokní zámek je dominantou města Mělníka a jeho součástí jsou i vinné sklepy. Ze zámecké terasy se nabízí jedinečný pohled na soutok dvou největších českých řek.
Zámek Stránov
Novorenesanční zámek Stránov bývá označován za nejpohádkovější zámek v Česku. Dnešní romantický vzhled získal zámek při novorenesanční přestavbě na konci 19. století a částečné rekonstrukce probíhají dodnes. I Stránov otevře své brány 26. srpna o Hradozámecké noci, běžně nabízí prohlídky zámeckých interiéru i věže, díky místní stáji je možné prozkoumat blízké okolí z koňského hřbetu.
Zámek Hořovice
V Hořovicích stojí zámky dva. Starý zámek je považován za jedno z možných rodišť Jiřího z Poděbrad. Přístupný veřejnosti je asi o 300 metrů dál stojící nový zámek se Sluneční Branou a zámeckým parkem. Raně barokní stavba nabízí návštěvníkům dva okruhy prohlídek a řadu dalších akcí. O prvním a třetím srpnovém víkendu zámek navštíví princezna Verunka.
Zámek Veltrusy
Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století je situován do přírodně krajinářského parku typu okrasného statku. Návštěvníky zaujme malebná romantická krajina, líný tok řeky Vltavy, divoký lužní les, staleté stromy na skrytých loukách, zlatavá pole obilí i zdánlivě zapomenutá zákoutí se sochami a pavilony, kde se zastavil čas. Zámek nabízí až sedm prohlídkových okruhů.
Zámek Zásmuky
Raně barokní zámek byl za minulého režimu byl zámek těžce zdevastovaný armádou, v současné době probíhá rekonstrukce, objekt je však v sezóně přístupný. Zájemci mohou navštívit i renesanční konírnu.
Zámek Křinec
Zámek Křinec je typickým venkovským sídlem nižší šlechty ve středním Polabí. Jeho prohlídka, to je jedno velké vyprávění o velmi turbulentní historii šlechtických rodů, které zámek v průběhu staletí postupně vlastnily a také ztratily. Jedná se o příběh vzletů, pádů a skoro definitivním zániku této mimořádně skvostné památky. V srpnu proběhnou prohlídky ve čtvrtek 3. 8., 10. 8., 17. 8. a 31.8. a v pátek 25.8. vždy v 15 hodin a v sobota 5.8., 12.8. a 26.8. a neděle 6. 8., 13. 8. , 20. 8. a 27. 8. (poslední srpnovou neděli dokonce s majitelem zámku). Víkendové prohlídky začínají vždy ve 14:00 a v 15:30.
Zámek Bělá pod Bezdězem
Zámek v Bělé pod Bezdězem, který se nachází kousek od náměstí je jednou z mála ukázek raně barokní zámecké architektury v Čechách. Sídlí zde místní pobočka Muzea Mladoboleslavska a nabízí několik tematických prohlídek, které zaujmou dospělé i děti, a to za sympatické ceny.
Zámek Vysoká u Příbramě
Malý zámek, který si v novorenesančním slohu nechal postavit hrabě Václav Robert z Kounic, a jeho okolí, bylo inspirací několika českým umělcům. Švagrem hraběte byl významný skladatel Antonín Dvořák a jedno z místních jezírek se dokonce stalo inspirací pro vznik slavné Opery Rusalka. V zahradním domku na okraji anglického parku žil a tvořil básník Josef Václav Sládek. Zámeček je v současnosti upraven jako muzeum Památník Antonína Dvořáka, věnované zejména zdejším pobytům skladatele.
Zámek Lány
Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.
Zámek Nižbor
Zámek Nižbor přibližuje českou historii . Sídlí v něm Informační centrum keltské kultury. Zámek se tak stal trvalou připomínkou keltské minulosti Čech a svou polohou naproti slavnému oppidu Stradonice zprostředkovává svým návštěvníkům nejen poznání, ale také atmosféru keltského světa.
Zámek Nelahozeves
Renesanční zámek postavený v 16. století se nachází na levém břehu Vltavy, 35 km od Prahy. Dnes je zde umístěno muzeum s významnou částí Lobkowiczkých sbírek. Snoubí v sobě historii vlivné šlechtické rodiny a kulturní dědictví jedné z nejdůležitějších uměleckých sbírek ve střední Evropě. V dobově zařízených saloncích spatříte mimo jiné umělecká díla Brueghela, Rubense, Veroneseho a dalších umělců.
Zámek Březnice
Malebný renesanční zámek v Březnici je národní kulturní památkou, v současnosti nabízí devět prohlídkových okruhů, včetně interaktivní novinky a výstav zaměřených na děti. Nad to si na srpen zámek připravil řadu kulturních akcí pro všechny věkové kategorie.
Zámek Mníšek pod Brdy
V Mníšku pod Brdy návštěvníky zavedou do prvorepublikové atmosféry. Jedinečný projekt jeho obnovy se snaží zachytit stav zámku na počátku 20. let 20. století. Zámek nabízí velké množství okruhu, dva zaměřené přímo na období první republiky, nebo například Pohádková prohlídka je určena pro děti od tří do devíti let. 2. srpna proběhne přehlídka ptačích dravců a 26. srpna Hradozámecká noc.
Zámek Mnichovo Hradiště
Barokní zámek Mnichovo Hradiště s bohatě zdobenými interiéry spravuje národní památkový ústav a v současnosti nabízí čtyři prohlídkové okruhy. Na srpen si pro návštěvníky připravil následující akce: Každou neděli proběhne pohádkové dopoledne pro děti Za pověstmi Českého ráje, 26. srpna proběhne Hradozámecká noc a hned den na to divadelní představení na zámeckém nádvoří Bílá paní na vdávání.
Zámek Kačina
Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Česku a zároveň je jedním ze sídel Národního zemědělského muzea. Nejkrásnější český klasicistní zámek nabízí zámecké prohlídky, expozice a výstavy Národního zemědělského muzea i procházky anglickým zámeckým parkem.
Zámek Roztoky
Je to zámek? Je to muzeum? Obojí! Původně kruhová tvrz byla na přelomu 16. a 17. století přestavěna na renesanční zámek, který úpravami z 18. století nabyl dnešní podoby. Skrývá řadu architektonicky a historicky hodnotných prostor, v kterých jsou pořádány výstavy a kulturní a vzdělávací programy. V současné době na zámku probíhají čtyři výstavy, dětem se bude líbit ta s kulisami z filmu Myší patří do nebe. Výhodou je také výborná dostupnost – hned vedle vlakového nádraží.