I kdyby to byl superman, nezhoršila by se kvalita jídla? Jisté je, že kvalita servisu by rozhodně utrpěla a vy byste si museli pořádně počkat. Budete to tolerovat a do restaurace se vracet? A proč to tolerujeme politikům?

Kumulace funkcí, tedy praxe, při které jeden politik souběžně zastává několik veřejných funkcí, je v Česku běžná. A je to problém. Neboť občan v takovou chvíli nedostává službu, za kterou si platí. Není výjimkou ani situace, kdy poslanci vedou předvolební kampaň do krajského či obecního zastupitelstva na jinou úroveň (namátkou krajskou). Starostů, kteří jsou taky trochu poslanci a ještě krajští zastupitelé (někdy uvolnění, tedy s platem na trojnásobku českého průměru) bychom také pár našli. Jak kvalitní pak může být schůzka uvedená větou “hele mám fakt málo času, odskočil jsem si sem akorát ze Sněmovny a ve dvě už musím letět k sobě na radnici”? A spokojili byste se s tím, kdyby takto začala schůzka třeba s vaší kadeřnicí?

Další hledisko vedle časového, kdy politik bere peníze za něco, co vlastně dělá tak nějak na půl je samozřejmě střet zájmů. Což může v extrémním případě vést k tomu, že zákony nejsou přijímány v zájmu státu a všech jeho občanů, ale často jen pro blaho určitého regionu.

Lidé by se měli vážně zamýšlet nad tím, jaké důsledky pro ně má, když jejich politici berou kumulování funkcí na lehkou váhu nebo v něm spatřují výhodu. Kumulace funkcí je něco, co by mělo být v moderní demokratické společnosti, která si zakládá na transparentnosti a zodpovědnosti, nepřijatelné.

Piráti si pevně stojí za tím, že politické funkce nekumulujeme. Ať už jde o starostu, hejtmanku nebo člena rady. Věříme, že jedině tak můžeme zodpovědně pracovat pro občany právě na té úrovni politiky pro kterou jsme byli zvoleni.