Zastupitelé za Společně pro Mníšek – koalice Zelených, Pirátů a nezávislých nesouhlasí s rozhodnutím vedení města zrušit projekt vybudování retenční nádrže na náměstí F. X. Svobody. Koaliční zastupitelé na březnovém zasedání zastupitelstva odmítli přijetí již schválené dotace 11 milionů korun, která měla projekt z převážné části financovat.
Příprava na klimatickou změnu a sní související sucho není pro současné vedení Mníšku pod Brdy (STAN, SPOLU, Mníšek – město pro rodinu a SN) prioritou. A to ani v případě retenční nádrže, na jejíž projekt předešlé vedení města získalo dotaci v hodnotě 11, 2 milionů Kč ze Státního fondu životního prostředí. Realizace projektu nebyla zařazena do rozpočtu města, ačkoli právě v letošním roce je třeba ji zahájit. Na svém březnovém zasedání pak současné zastupitelstvo města dotaci odmítlo.
“Přijde mi to jako krátkozraké a nešťastné rozhodnutí. Zastupitelstva jsem se osobně zúčastnila a sdílela svůj pohled na věc. S projekty týkajících se zadržování vody v různých podobách se hojně zabývám na krajské úrovni. O změně klimatu dnes již opravdu málokdo pochybuje a dopady musíme řešit už teď. Výstavbu retenčních nádrží zařazuje do svých investičních plánů stále více obcí, např. v Hranicích, Přerově nebo Sokolově. Mají opravdu multifunkční využití – pomáhají chránit před povodněmi, využívají se na zalévání a kropení veřejné zeleně nebo výrobu ledu v hokejové hale. A jejich budování podporuje také ministerstvo životního prostředí, což dokazuje i přidělená dotace. Za sebe jsem velmi doporučila zastupitelům hlasovat PRO její přijetí. Odmítnutí vnímám jako trestuhodné mrhání, adaptační projekty na změnu klimatu se z dlouhodobého hlediska opravdu vyplatí,” říká Jana Skopalíková, radní pro životní prostředí a zemědělství Středočeského kraje.
Retenční nádrž na náměstí F.X. Svobody je dimenzována na zadržení srážkové vody také z poloviny střech domů náměstí a z jižní části střechy kostela, která nyní nevyužitá odtéká do společné kanalizace, přestože by pokryla celoroční zálivku veškeré nové výsadby. Výstavbu nádrže podporují i místní Piráti, kteří loni kandidovali na společné listině se Zelenými a tehdejší starostkou Magdalenou Davis.
“Je bohužel pravděpodobné, že tato dotace byla jediná a nebude se opakovat. Cena stavebních prací jde neustále nahoru a levnější nebe. Město mohlo mít věc za téměř sedmnáct milionů za spoluúčast cca pěti milionů. Nemáme však nic. Až se nás naše děti zeptají,” komentuje rozhodnutí zastupitel Mníšku pod Brdy za Piráty Michal Kroutil.
Nové vedení radnice argumentuje, že město by muselo na projekt vynaložit zhruba pět milionů, tedy jednu třetinu z celkových nákladů, ze svého rozpočtu. Nelíbí se mu ani, že pro dobu realizace by náměstí bylo asi pět měsíců mimo provoz.
“Po dvouletém úsilí a 1,4 milionu korun již vynaložených investic na přípravu tohoto projektu je to pro mě hořká zkušenost. Na zadržování vody ve městech i v krajině závisí budoucnost nás všech – je to rozdíl mezi snesitelnými a nesnesitelnými životními podmínkami, které přicházejí s postupující klimatickou změnou. Proto na ně Evropská komise poskytuje členským státům miliardy korun, proto je česká vláda přiděluje městům a obcím, proto je kofinancují kraje a proto jsme my jako bývalé vedení města takové projekty připravili v souladu s dotačními podmínkami a v potřebném standardu. To vše prohrálo tváří v tvář populistické, konzervativní a krátkozraké politice, která raději asfaltuje silnice a staví další dětská hřiště, aniž by ji zajímalo, do jakého světa dorostou děti, které si na nich hrají,” shrnuje rozhodnutí radnice bývalá starostka Mníšku pod Brdy a jeho současná zastupitelka Magdalena Davis.