Lucie Cirkva Chocholová: Uzavření memoranda na podporu rozvoje poutního turismu pomůže naplnit jeho nevyužitý potenciál!

23. března 2022
Lucie Cirkva Chocholová: Uzavření memoranda na podporu rozvoje poutního turismu pomůže naplnit jeho nevyužitý potenciál!

Středočeský kraj jako kolébka české státnosti a národních patronů, také to je obsahem Memoranda o spolupráci, které dnes podepsal Středočeský kraj se spolkem Svatá Ludmila 1100 let. Společně se dohodli na podpoře rozvoje poutního turismu, který má podpořit poutnictví jako fenomén mající v naší civilizaci staletou tradici. Důraz bude kladen na soulad s krajinou a kulturou, vnitřní prožitek a udržitelné formy cestování.

Spolupráci se spolkem Svatá Ludmila 1100 let z.s. navázal Středočeský kraj již v minulých letech, kdy si veřejnost připomínala výročí Svaté Ludmily.

„Převážná část aktivit spolku se realizovala na území Středočeského kraje, který je jak domovem sv. Ludmily, tak také kolébkou české státnosti a národních patronů. Spoluprací se spolkem chceme pomoci s navracením poutní turistiky mezi atraktivní způsoby trávení volného času a zejména podpořit atraktivitu Středočeského kraje pro pěší turistiku,“ vysvětluje přínosy memoranda radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda a doplňuje: „Naším záměrem je rovněž zvýšení povědomí o českých světcích, významných osobnostech českých a evropských dějin a o historickém významu Středočeského kraje.“

Produkt poutního turismu není určen výhradně věřícím. Klade si za cíl propojovat tradiční poutní stezky a poutní místa na území Středočeského kraje a nabízet turistům další program v okolí tras nebo ubytování v lokalitě.

2022-03-23-lucie2
"Ve Středočeském kraji jsme již delší dobu vnímali potenciál poutní turistiky jako velkou výzvu. K jeho úspěšnému naplnění však musíte spojit lidi, kteří mluví různými jazyky. U jednoho stolu se tak sejdou historici, kteří hovoří jazykem badatelským, zástupci destinačních managementů hovořící jazykem marketingu a spolky zdůrazňující duchovní rozměr těchto cest. Proto jsme velice rádi, že spolek Svatá Ludmila přišel s iniciativou rozšíření své působnosti do oblasti poutní turistiky. Se svými zkušenostmi bude plnit roli mediátora, který nám pomůže všechny tyto skupiny propojit,” hodnotí situaci předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová a jedním dechem dodává: “Poutní turistika určitě není zajímavá pouze pro úzkou skupinu lidí. Lidé dnes neplánují své výlety jen jako cestu odněkud někam, ale očekávají od ní i určitý zážitek - přesah. A právě tento přesah, vzdělávací či duchovní, má potenciál oslovit i širokou veřejnost."

Spolek Svatá Ludmila 1100 let bude zaštiťovat a koordinovat aktivity v rámci rozvoje poutního turismu na území Středočeského kraje, a to vždy v souladu se zájmy Středočeského kraje:

„Pro náš spolek je Středočeský kraj klíčovým partnerem od počátku své činnosti (roku 2016). Pro myšlenku připomínat kořeny české státnosti a hledat kořeny naší národní identity jsme našli podporu napříč politickým spektrem středočeských politiků. Vážíme si skutečnosti, že jsme jako Češi schopni přeci jen nalézat témata, na kterých se shodneme. Životaschopnost projektu Svatá Ludmila 1100 let a vytvořené věcné a přátelské vztahy nás vedly k myšlence projekt v roce 2021 neuzavírat a pokračovat v činnosti v přetransformované podobě. Chceme se věnovat nadále sv. Ludmile jako babičce a učitelce a pravděpodobně pod názvem České nebe se věnovat i dalším českým světcům a historickým osobnostem a připomínat jejich dílo a odkaz. Největším tématem pro spolupráci se Středočeským krajem bude poutní turistika – produkt poutního turismu Putování za kořeny. Toto téma reflektuje rozvoj destinačního managementu v Česku, popularitu poutních stezek a také snahu nejen mladých lidí nalézat v české krajině doposud neznámá sakrální místa. Středočeský kraj bude, věříme, společně s námi, důležitým koordinátorem těchto aktivit,“ uvádí Martin Hrdlička, předseda spolku Svatá Ludmila 1100 let.

2022-03-23-letaky

Konkrétními kroky k naplnění spolupráce bude úzká komunikace se Středočeskou centrálou cestovního ruchu, Klubem českých turistů, Svazem měst a obcí, atd. Dále také realizace nového produktu – Putování za kořeny a vytvoření databáze poutních míst, která budou pokrývat místa nejen ve Středočeském kraji. Produkt bude propojovat poutní stezky a poutní místa na území Středočeského kraje a nabízet turistům ve spolupráci s destinačními agenturami program v okolí tras nebo ubytování v lokalitě. V nabídce budou též programy jednodenních nebo vícedenních výletů pro školy s cílem pomáhat vytvářet nebo podněcovat kulturní aktivity. Následovat bude celá řada marketingových aktivit, které budou propojovat příběhy a historii poutních míst.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.