Překotný rozvoj území v centru České republiky přináší značné komplikace a výzvy. Letos se to ukázalo v případě nedostatečných kapacit středních škol na poptávaných oborech.
V Praze a Středočeském kraji bude žít v roce 2025 třetina obyvatel České republiky. Je to samozřejmě komplexní problém, který je třeba okamžitě řešit na mnoha úrovních i patrech politiky. V důsledku toho však Praha a Středočeský kraj čelí naprosto odlišným výzvám než zbytek republiky.
Překotný rozvoj, nedostatek kapacit ve školách, špatně dostupné veřejné služby, vytížené dopravní spoje. Ve Středočeském kraji každoročně přibude okolo desetitisíc nových obyvatel, to odpovídá zhruba počtu obyvatel města Čáslav. Lidé přichází zejména do blízkosti Prahy, vzdálenější části kraje se naopak vylidňují. Proto je třeba Středočeský kraj řídit strategicky a rozvíjet spravedlivě a udržitelně. To platí i pro oblast středního školství, které spadá do výlučné zodpovědnosti krajů.
Na středních školách v Praze studuje až 40 % středočeských studentek a studentů, proto je třeba tuto problematiku řešit v koordinaci s Prahou. Podle dostupných dat bude do roku 2030 chybět okolo dvanácti tisíc míst v Praze a ve Středočeském kraji zhruba deset tisíc. Celá problematika vyžaduje komplexní řešení mimo jiné i nutnou proměnu oborové nabídky středočeských škol. Je zřejmé, že vznik nových kapacit je nezbytný.
Některé kapacity vznikají rozšiřováním ve stávajících školách, tzv. přidáváním židliček do tříd nebo zabydlováním dosud nevyužívaných prostor. Tento přístup probíhá jak v Praze, tak i ve Středočeském kraji, ale logicky má své limity. Ve Středočeském kraji se v letošním roce navýšil počet nových míst ve středních školách o sedm set.
Celkově v kraji v posledních letech vzniklo čtyři tisíce nových míst. Zahájily se projekty přístaveb a vestaveb kapacit u škol, kde je to možné. Například na gymnáziu v Hostivicích vzniká půdní nástavba, kde vznikne šest nových učeben. S dalším rozšířením se počítá i na gymnáziích v Říčanech, Berouně či Brandýse nad Labem.
Takzvaně na zelené louce vznikají další projekty. Připravuje se výstavba gymnázia v Černošicích pro zhruba 400 žáků, které by mělo stát do konce roku 2028. V Jesenici byl pro výstavbu gymnázia vybrán pozemek stávajícího fotbalového hřiště a vznikla již studie. V Roztokách u Prahy je v plánu výstavba kampusu pro 540 žáků, kde se bude nacházet jak základní, tak i střední škola. Ten by měl být hotov v roce 2028. Všechny tyto nové výstavby bude možné realizovat pouze díky vstřícnosti místních vedeních měst a obcí, které se na těchto projektech významně podílí.
Pro zlepšení středních škol v našem kraji je však potřeba podniknout mnoho dalších kroků. Všechny však vyžadují dlouhodobou kontinuitu. Stávající krajská koalice má víceméně jednotný postoj v této oblasti a podařilo se nám vykročit správným směrem.
Obávám se však toho, co nastane po letošních krajských volbách, pokud uspěje opozice. Ta totiž opakovaně upozorňuje, že je především třeba připravovat zaměstnance pro podnikatele a tomu přizpůsobovat systém středních škol. To jde ovšem proti pirátskému postoji, který vnímá jako důležité dostupné všeobecné vzdělání. Obzvláště v takto dynamické době, kdy s nástupem různých nových technologií ani pořádně netušíme, které pracovní pozice budou za pár let žádané a které nikoliv.