Kutnohorsko má šanci stát se vlajkovou lodí vzdělávání v Česku

21. září 2020
Kutnohorsko má šanci stát se vlajkovou lodí vzdělávání v Česku

V našem předvolebním programu jsme deklarovali, že by se Kutná Hora měla stát městem vzdělávání. Tento závazek se nám zatím daří velmi dobře naplňovat. První výsledky již přináší spolupráce s Nadačním fondem Eduzměna.

V polovině roku 2019 jsme vstoupili do jednání s Nadačním fondem Eduzměna kvůli jeho případnému vstupu do regionu Kutnohorsko. Po půlroční práci se výsledek dostavil a Eduzměna od letošního roku přichází do Kutné Hory s pětiletým projektem, který má za cíl zkvalitnit vzdělávání v našem regionu. Proč bylo vybráno právě Kutnohorsko? „Již ze samotného několikaměsíčního procesu výběru máme velmi dobrý pocit. Nadšení pro změny ve vzdělávání dětí ze strany všech zúčastněných nám dodávalo spoustu energie pro další práci. Ukázalo se, že všude řeší celou řadu problémů, s nimiž by uvítali pomoct. U kutnohorského regionu jsme navíc vnímali největší soulad s cíli Eduzměny a velký potenciál pro přenos získaného know-how. Zaznamenali jsme rovněž ochotu převzít zodpovědnost a chuť vést dialog a spolupracovat napříč všemi skupinami - vedením škol, zřizovateli, učiteli i rodiči,“ komentoval výsledek výběru Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna.

Cíle pětiletého pilotní projektu

Výstupem pětiletého pilotního projektu bude replikovatelný model regionální podpory vzdělávání, který má napomoci efektivnějšímu fungování škol v daném území. Tedy soubor aktivit, nástrojů a opatření, které budou ověřeny praxí, důkladně vyzkoušené a vyhodnocené. Nadační fond Eduzměna jej pak nabídne veřejnému sektoru a jeho ambicí je, aby do roku 2030 došlo k využití modelu podpory vzdělávání na 20 procentech území České republiky. Konkrétními a měřitelnými výstupy by měl být pozitivní vztah žáků ke škole, posílení čtenářské, matematické a informační gramotnosti a schopnost dětí řešit problémy. Důležité je, že tento projekt by měl zasáhnout všechny školy na Kutnohorsku a ne pouze několik vybraných. Eduzměna chce dosáhnout těchto cílů prostřednictvím práce se všemi složkami vzdělávacího systému, se zřizovateli, s řediteli, učiteli a s rodiči. Jde o posílení vztahu rodičů ke škole, snížení administrativní zátěže a nastavení skutečného řízení škol zřizovateli.

Nákup pomůcek během nouzového stavu

Svou užitečnost Eduzměna prokázala během nouzového stavu, kdy zajistil nákup pomůcek potřebných pro distanční vzdělávání pro žáky, kteří si do té doby tyto pomůcky nemohli dovolit. O příspěvky z fondu mohou žádat i mateřské, základní a střední školy, dětské domovy, neziskové organizace působící v oblasti vzdělávání či pracující s ohroženými dětmi a jejich rodinami, MAS Kutnohorsko a zřizovatelé škol v obci s rozšířenou působností (ORP) Kutná Hora.

Kutnohorsko má velkou šanci stát se vlajkovou lodí vzdělávání v naší republice. Pokud se tento projekt podaří, přinese rozvoj celému regionu. Chceme, abychom u nás měli šťastné a motivované školáky a aby ze škol vycházeli mladí lidé, kteří budou v životě úspěšní, ať už se rozhodnou pro jakoukoli profesní dráhu.

Co je Nadační fond Eduzměna?

Nadační fond Eduzměna funguje jako platforma zástupců soukromého, neziskového a státního sektoru, která chce společnými silami, know-how a financemi podpořit systémové změny ve vzdělávání dětí v České republice. Pracuje na principu kolektivního dopadu, sdružuje silné finanční dárce (Česká spořitelna, Avast, Jablotron, Karel Janeček a další) a na druhé straně renomované obsahové partnery (EDUIN, ČOSIV, Step by step a další) z nichž každý se zabývá konkrétní složkou vzdělávacího systému.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.