Kulturní instituce Středočeského kraje se otevírají a jednotlivá pravidla se pomalu rozvolňují. Tady je aktuální přehled otevřených institucí, které zřizuje Středočeský kraj.

Co dodržovat?

  • Uvnitř všech institucí je potřeba nosit respirátor a dezinfikovat si ruce.
  • V prostoru galerií i muzeí je stále omezena kapacita maximálního počtu návštěvníků ve skupině, proto je vhodná rezervace předem
  • Využívejte on-line nákupu vstupenek.

Vzhůru na výlet!

Ve všech koutech středních Čech je celá řada kulturních institucí, které jsou příspěvkovými organizacemi Středočeského kraje. Nabízíme vám poměrně rozsáhlý přehled, co je otevřeno, případně, co se v nejbližší době chystá.

Kutnohorsko

Navštívit můžete Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Od 18. června bude GASK během pátků otevřena až do 21 hodin. Vstupné vás tento den vyjde jen na 1 Kč. Přístupný je aktuálně celý objekt GASK a je možné naplnit jen z 25 % z celkové kapacity.

V Kutné Hoře je otevřeno také České muzeum stříbra i s důlní štolou. Aktuálně se na prohlídku dostane maximálně 8 lidí ve skupině. Mj. můžete zajít na výstavu Černé řemeslo: Kováři a zámečníci na Kutnohorsku, a také na expozici Obrazy české krajiny od malíře Jana Antonína Venuta v Tylově domě.

Kolínsko

Regionální muzeum v Kolíně na webu informuje, se v něm od června konají prohlídky kolínského chrámu sv. Bartoloměje, zvonice a kostnice. V kolínském muzeu můžete zajít na několik výstav. Jedna je o sladkostech z Kolínska, další se jmenuje Umění ve službách reklamy, zabývá se tématem užité grafiky na Kolínsku. Pokud se zajímáte o entomologii, oceníte výstavu Vážky, na které je prezentována většina druhů vážek vyskytujících se na území Kolínska.

Blízké okolí Prahy

Muzeum Středočeského kraje v Roztokách u Prahy je otevřeno včetně zámku, kde můžete navštívit např. prohlídkový okruh s názvem Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt.

Na spoustu výstav a akcí láká také Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Od soboty 5. června se otevírají štoly sv. Antonína Paduánského, sv. Josefa a štola Halíře. Výstavu Doba zlaté slávy, která se věnuje životě v krajině Dolního Posázaví za vlády Karla IV., doplní několik zajímavých přednášek a vycházek. 5. června bude zahájena také nová výstava Filmové Jílové.

Otevřeno má i Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem včetně jeho poboček: Památník Josefa Lady v Hrusicích, Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech, Brandýská katovna a také Zřícenina hradu Jenštejn.

Na jenštejnsou hradní věž se sice nedostanete, můžete navštívit muzeum léčitele Jana Mikoláška, jehož příběhem se inspiroval oceňovaný film Šarlatán.

Berounsko

Na Berounsku kromě oblíbeného hradu Karlštejn můžete zavítat i do všech poboček Muzea Českého krasu: Jenštejnský dům, Geopark Barrandien a Horní brána v Berouně, Muzeum Hořovicka v Hořovicích a Městské muzeum v Žebráku.

V sobotu 19. června můžete zajít na Geologickou exkurzi se sběrem zkamenělin v Koněprusích, anebo zažít Den s geologem v Geoparku Barrandien o týden později. Čeká vás rýžování českých granátů, rozklepávání krystalů, ukázky zkamenělin a další aktivity ve venkovní expozici muzea.

Kladensko

Již konce května jsou umožněny skupinové prohlídky v budovách spadajících pod Sládečkovo Vlastivědné muzeum v Kladně, tedy Skanzen Mayrau a Hradiště Budeč. Pokud máte rádi módu první republiky, neměla by vám utéct připravovaná výstava, která bude otevřena 2. července. Do 21. června můžete vidět putovní expozici Svět kostiček.

Na prohlídku Sládečkova muzea může přijít skupina do 10 osob, která se nemusí prokazovat testováním nebo očkováním.

Českobrodsko a Kouřimsko

Podlipanské muzeum v Českém Brodě má stálou expozici o dějinách Českého Brodu. Až do konce srpna můžete navštívit výstavu Zábava i politika z dějin českého plakátu.

Muzeum Kouřimska v Kouřimi nabízí stálé expozice Středověká Kouřim a Kouřimsko a Historická Kouřim a kouřimský kraj. Také můžete zajít na prohlídku chrámu sv. Štěpána a zvonice.

Mělnicko

Regionální muzeum Mělník si připravilo přehled akcí na letošní léto. Výstava Hrajeme si 120 je otevřena s výjimkou pondělí mezi 9. až 17. hodinou. Mj. jsou otevřena skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka.

Mladoboleslavsko

Také pracoviště Muzea Mladoboleslavska: Mladoboleslavský hrad, Muzeum Podbezdězí, Muzeum Benátecka, Letecké muzeum Metoděje Vlacha a barokní Fara Dolní Krupá jsou otevřena pro veřejnost.

Pracovníci Fary Dolní Krupá připravili výstavu věnovanou zaniklým obcím v okolí Ralska, také upravili a vybavili prostory v přízemí fary – původní farní kancelář a archiv, kuchyň a byt farské hospodyně a také bývalou černou kuchyni a spíž.

Polabí

Už od května je otevřeno také Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem, kde až do konce října můžete navštívit výstavu, která se věnuje pivovarnictví a jeho historii. V Polabském muzeum Poděbrady se koná výstava Z historie železnice Polabí. Navštívit můžete i Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem a Památník krále Jiřího z Poděbrad.

Podblanicko

Na výlet se můžete vydat i do Muzea Podblanicka, pod který spadá Zámek Růžkovy Lhotice, zámek Vlašim. V pátek 11. června se tu uskuteční akce XVII. zámecká muzejní noc v rámci akce Středočeské kulturní léto.

Dobříšsko

Památník Karla Čapka je otevřen od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou. V sobotu 12. června se tu uskuteční rovnou tři kulturní akce. Jedna je věnována 70. výročí vzniku rádia Svobodná Evropa, další je věnována tématu umělé inteligence. Má název AI: Když robot píše hru. "Pod širým nebem promítneme záznam online premiéry první české divadelní hry, jejíž dialogy vygenerovala umělá inteligence," stojí v popisku akce. Následuje ještě Muzejní noc, která nabízí zážitek jedinečné atmosféry domu a zahrady po soumraku. V památníku se můžete zdržet do 22. hodiny.

Příbramsko

Od začátku června jsou otevřené všechny trasy Hornického muzea v Příbrami. Prohlídky jsou kapacitně omezeny na maximálně 9 návštěvníků ve skupině. Pod Hornické muzeum patří Hornický skanzen Březové hory, Památník Vojna Lešetice, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota, Muzeum zlata Nový Knín a také Skanzen Vysoký Chlumec. V posledním jmenovaném se v rámci projektu Středočeské kulturní léto odehrají tři divadelní představení pod širým nebem. 26. 6. se můžete těšit na představení Sáňky se zvonci, 19. 8. na Sen noci svatojánské a 25. 8. na Vinnetoua.

Přístupný je také Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Nelahozeveský rodák oslaví v září 180. jubileum od svého narození. V zámeckém parku památníku se v rámci projektu Středočeské kulturní léto uskuteční dva hudební projekty pod širým nebem. 16. července se můžete těšit na projekt Harlekin s vynikajícím klarinetistou Karlem Dohnalem, dne 6. srpna na koncert houslistky Moniky Urbanové a harfistky Hedviky Mousa Bacha - Dua Beautiful Strings.

Rakovnicko

Na Rakovnicku se nachází rovnou několik kulturních institucí zřizované Středočeským krajem. V Muzeu T.G.M. Rakovník 18. června startuje interaktivní putovní výstava Svět středověkých her. "Tato výstava představuje bližší představu o tom, jakým hrám naši předkové holdovali a jak moc se tyto hry lišily od her, jimiž zaháníme dlouhou chvíli dnes," uvádí muzeum T.G.M.

Navštívit můžete také Vlastivědné muzeum Jesenice, Památník Joachima Barranda Skryje, Muzeum Nové Strašecí i Muzeum T. G. Masaryka v Lánech.

Mapa s přehledem kulturních institucí ve středních Čechách.