Toliko teorie, nyní o tom, jak jsme připravili a zdarma nabízíme nejen našim obcím a městům nástroj, který jim celý ten proces výrazně zjednoduší. 

Když jsem v u nás v Jinočanech PAROZ v roce 2020 zaváděl, tak jsem pečlivě procházel trh a na výběr byly platformy např. od Mobilního rozhlasu (dnes Munipolis), Agora či D21. Všechny za desítky tisíc korun ročně. Jednu z nich jsme si vybrali, ale do spokojenosti to mělo daleko. 

Za minulé vlády na kraji existoval krajský PAROZ a vznikl k němu software na míru. My jsme se shodli na tom, že provozovat krajský PAROZ je nesmysl a bude lepší tento nástroj vzít a předělat pro obce a města. Nebylo to jednoduché, ale postupně jsme to odpilotovali ve spolupráci s pár obcemi a odladili tak, že dnes je přidání nové obce otázka pár minut. Bezprostředně po registraci dostanou obce přístupy a příručku pro správce PAROZ. Celý nástroj totiž stojí na Wordpresu, který je uživatelsky přívětivý a upravený na míru.

Tento nástroj tak dokáže vše, co je k PAROZ potřeba: 

  • podávání a správu projektů - každý projekt obsahuje popis, veřejný přínos, mapu s lokací, rozpočet, obrázky a přílohy;
  • hlasování o projektech, kde je na výběr z několika způsobů hlasování;
  • galerie a výsledky hlasování včetně předchozích ročníků. 

A co je na tom všem úplně nejlepší? Je to stejně jako platební portál svobodný software. Zdrojové kódy vlastní kraj a může je volně šířit. Jsou tedy k dispozici na Národním portálu otevřeného kódu code.gov.cz včetě manuálu pro instalaci a příručky pro správce. Kód má ve správě opět spolek Otevřená města, který jej nabízí zdarma pro své členy. 

Jsem moc rád, že myšlenka připravit poměrně jednoduše, levně a rychle tak skvělý nástroj byla realizována a slouží více než třicítce měst a obcí v kraji a díky Otevřeným městům nově i Praze 14.