Za svůj život jsem už pár webů vytvořil. Jasně, nikdy to nebyl tak rozsáhlý portál, ale věděl jsem, že musím návrh překopat, pokud má fungovat dobře a ještě můžeme ušetřit. Počítalo se totiž s novou grafikou a aktualizací technologie, na které portál běží. Na tvorbu grafiky bylo vyčleněno několik set tisíc korun. Vzpomínám, že tenkrát na poradě digitalizace jsme se na sebe podívali s Michalem Bláhou (zakladatelem Hlídače státu a středočeským Pirátem), a oba nás napadlo to samé. Použijme šablonu pro weby veřejné správy Designsystem GOV. Znáte ji z datovek, portálu občana, webu eDokladů nebo i z nového projektu pro weby malých obcí CSGOV www.csgov.cz.

Druhou důležitou změnou, bylo rozdělení nového portálu na dvě části. Nejdříve jsme se rozhodli, že podrobíme stávající web obsahové analýze a necháme vytvořit novou strukturu menu a obsahu.

Díky obsahové analýze od společnosti Optimify jsme přesně věděli, jaké stránky zajímají jednotlivé skupiny návštěvníků a že velmi často využívají vyhledávání, které ale není na stávajícím webu příliš funkční. Hloubkové rozhovory se zástupci jednotlivých odborů úřadu odhalily způsob používání webu a informace, které se zveřejňovat musí a které naopak jako duplikáty různých nařízení a zákonů ne. Došlo také k návrhu nové struktury menu a tzv. tree testing, kde vybraní referenční uživatelé testovali, jak je nové menu funkční při vyhledávání konkrétní informace v porovnání se stávajícím webem.

Po technické stránce web běží na open-source systému Liferay, který pak jiný dodavatel povýšil na nejnovější verzi 7.3. Oříškem bylo napojení na krajský ERP systém GINIS, což je mozek úřadu a je v něm téměř vše od ekonomiky, personálního, smluv po správu podkladů pro radu a zastupitele, aby byla na webu aktuální úřední deska a materiály pro jednání rady a zastupitelstva a usnesení z nich.

Co bych zpětně už nedělal, tak byla migrace obsahu a až následné čištění a přeskupování. Starý web obsahoval více než 3 000 stránek, některé odbory si z webu dělaly deníček, některé intranet. Tedy každou stránku bylo nutné projít a roztřídit na: zůstane v původním znění, nutné přepsat nebo může se smazat. Stejně jako minulý týden, i nyní velké díky Ondrovi Šimíčkovi, vedoucímu oddělení digitalizace za obrovské úsilí.

Poslední, ale neméně důležitý krok byla doména; kr-stredocesky.cz není ani sexy, ani intuitivní. Jenže doménu stredoceskykraj.cz vlastnil mnoho let spekulant. Naštestí se s ním dalo komunikovat a za rozumnou částku nám ji prodal. V únoru 2023 jsme web uvedli do souběžného provozu se starým webem a o čtyři měsíce později už v plném provozu na nové doméně.

Nový web kraje přináší občanům i návštěvníkům moderní a přehledný způsob, jak získat potřebné informace. Díky responzivnímu designu je web plně přístupný z jakéhokoliv zařízení a intuitivní navigace usnadňuje vyhledávání.

Zavzpomínat na starý web můžete třeba zde.