Klára Kocmanová: Šmírování není normální

14. 03. 2021
Klára Kocmanová: Šmírování není normální

Šmírování není normální. Proto středočeská lídryně pirátské kandidátky Klára Kocmanová a naše europoslankyně Markéta Gregorová společně spouštějí kampaň Vraťte nám naše tváře, která má upozornit veřejnost na nové sledovací technologie a nasbírat podpisy pod evropskou petici za zákaz biometrického šmírování.

Cílem evropské iniciativy Reclaim Your Face je vybojovat novou legislativu, která zabrání masovému šmírování za použití tzv. biometrických technik pracujících s daty, která jsou jedinečná pro naše těla a naše jednání – tedy pro to, kým jsme. Jsou to typicky průmyslové kamery či softwary na rozpoznávání obličejů. Petice má za cíl nasbírat 1 milion podpisů. Pirátky Klára Kocmanová a Markéta Gregorová se nyní rozhodly podpořit petici i v České republice.

„Ráda bych v kampani informovala o nebezpečích, která se ukrývají v automatickém rozpoznávání osob. Aby totiž taková detekce biometrických údajů fungovala, je k ní třeba plošný sběr dat. Na základě jejich srovnání se pak třídí lidi do určitých skupin, např. starý nebo mladý, normální anebo podezřelý. Takový výpočet může vytvářet sociální nerovnost; podezřelým se člověk může stát jakýmkoliv vybočením oproti ‘normálu’: kamery na Praze 1 takto například zaznamenávají ‘delší postávání na jednom místě’. Naším cílem je získat dostatečné množství podpisů petice, aby mohlo dojít k legislativní úpravě na evropské úrovni,“ představuje kampaň Pirátka Klára Kocmanová.

„Před pár měsíci se mi za Evropský parlament podařilo prosadit důslednější kontrolu vývozu technologií používajících biometrii do autokracií a diktatur, kde mohou být zneužity proti občanům. V takovém případě může být soukromí doslova otázkou života a smrti. Svého soukromí bychom se ale neměli tak snadno plošně vzdávat ani my, právě naopak: neměli bychom používat proti svým občanům to, co odsuzujeme v zahraničí jako de facto autoritářskou praktiku. Nyní je na petici přes 34 000 podpisů. Podmínkami petice je milion podpisů celkem a určitý počet z každé země, kdy pro Českou republiku sháníme minimálně 14 805 podpisů. Jakmile se to podaří naplnit, musí se problémem zabývat Evropské komise a proces na evropské i české úrovni budeme jako Piráti pozorně sledovat,” slibuje europoslankyně Markéta Gregorová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články