Celkové náklady na realizaci akce činí cca 16,6 mililonů korun bez DPH pro Úpravnu vody Antonín a bezmála 5 mililonů korun bez DPH pro připojení vrtů u Lišanského potoka. V současné době je skupinový vodovod zásobován pitnou vodou z jímacího území Rakovnického potoka. Jímací území Lišanského potoka je nevyužívané. Nové technologie v úpravně zajistí úpravu obsahu železa a manganu v surové vodě do limitní úrovně pro pitnou vodu. Stavba by měla být dokončena do května 2022.

„Jde o projekt zařazený do Seznamu prioritních opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody ve Středočeském kraji. Realizací nové úpravny vody Antonín a připojením tří vrtů Jímacího území Lišanského potoka bude zajištěna možnost pro rozšiřování skupinových vodovodů v regionu Rakovnicka. Stávající Jímací území Rakovnického potoka začíná svojí vydatností reagovat na vlivy klimatických změn, dále v důsledku dlouhodobého vyřazení z provozu některých vrtů pro znečištění lokality je nutné pro nejbližší výhled posílit zdrojovou kapacitu pitné vody Rakovnicka. Středočeský kraj se letos v lednu zavázal k tomu, že bude konkrétní opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha finančně podporovat. Problematikou se dlouhodobě zabýváme a je pro nás prioritou,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí Jana Skopalíková (Piráti).

Stávající prameniště Rakovnického potoka je zdrojem pitné vody pro město Rakovník a také pro 21 obcí či osad rakovnického regionu napojených skupinovými vodovody. Okolní obce a osady zaznamenávají pokles hladin ve svých lokálních zdrojích vody a dochází k nutnosti návozu pitné vody cisternami z Rakovníka do místních lokálních vodojemů. V současné době jsou místní lokální zdroje pitné vody ohrožovány nebo vyřazeny nestálou kvalitou, a hlavně nestálou vydatností surové vody. Příčinou je především klimatická změna a pokles srážek v regionu Rakovnicko. Posílení zdrojů pitné vody umožní také rozvoj průmyslu v městě Rakovník.