Jana Skopalíková: Nová kniha představuje Vltavu pohledem historiků, geologů i přírodovědců

Jana Skopalíková: Nová kniha představuje Vltavu pohledem historiků, geologů i přírodovědců

Další publikace o přírodních krásách středočeského regionu, které vydává vydavatelství Dokořán ve spolupráci s krajem, pojednává o řece Vltava. Knihu nazvanou Kudy plyne Vltava včera na Krajském úřadu Středočeského kraje slavnostně pokřtili hejtmanka Petra Pecková, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková a hlavní autor Václav Cílek.

„Další kniha z ediční řady zaměřené na přírodní krásy a zajímavosti Středočeského kraje opět propojuje informace z historie, geologie i biologie. Knihy, které od roku 2015 připravuje Václav Cílek s kolektivem dalších autorů, jsou hlubokým vhledem do vybraného území nebo do tématu. Přesto jsou srozumitelné i širšímu okruhu čtenářů. Kniha o Vltavě se věnuje i klimatickým změnám, problémům se suchem nebo ekologickým dopadům přehradních nádrží,“ uvedla radní Jana Skopalíková.

Nová kniha volně navazuje na devět předešlých společných projektů Středočeského kraje a významných autorů zabývajících se publikační činností v oblasti životního prostředí a krajiny. Středočeský kraj na ni přispěl částkou cca 882 000 korun, vydalo ji nakladatelství Dokořán. Kniha je kolektivním dílem. Kromě autorů uvedených v záhlaví, tedy Václava Cílka, Tomáše Justa a Zdeňky Sůvové, se na vzniku podílela také řada dalších odborníků.

„Děkuji všem kolegům, kteří se na vydání knihy podíleli. Jsou to vesměs odborníci, kteří znají dané území, věnují se mu i desítky let. Chtěli jsme ukázat řeku jako jeden celek, jako vodní živel i náhrdelník zámků, hradů, pravěkých hradišť, ale i přírodních krás – vod a skal. Je to naše nejdelší řeka, nejpozději od starší doby bronzové, tedy po dobu 4 tisíc let, je páteří krajiny. A její význam nejspíš poroste, protože v roce 2050 má teplota ve středních Čechách vzrůst o 1,8 °C, ale červenec a srpen mají být teplejší o 5–6 °C, což může být pro obyvatele měst téměř nesnesitelné. Je proto zapotřebí této řece, jejím přítokům, rybníkům a vodním nádržím rozumět,“ shrnul za kolektiv autorů Václav Cílek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.