Jan Prokop: Digitalizaci státní správy musíme řešit koncepčně!

Jan Prokop: Digitalizaci státní správy musíme řešit koncepčně!

Jan Prokop je náš letošní kandidát do Poslanecké sněmovny z 33. místa. Je mu 40 let a bydlí v Brandýse nad Labem. Pracuje jako správce ICT ve státní správě. Je aktivním členem spolku Boleslavský Klíček a ve volném čase rád modelaří a věnuje se akvaristice. Do konce roku 2020 byl předsedou našeho středočeského mediálního odboru.

Co tě motivovalo kandidovat v letošních volbách do poslanecké sněmovny?

> Nejvíce mě zajímá politika na celostátní úrovni. Chci osobně přispět k úspěchu koaliční kandidátky v těchto, pro další směřování naší země, důležitých volbách.

Jaké téma bys jako poslanec prosazoval?

> Jednoznačně digitalizaci státní správy. Mám letité zkušenosti v oblasti IT a chci se podílet na vytváření legislativy, která by efektivně zrychlila zavádění prvků "chytrého státu". Musíme být v tomto směru lídry a nezaostávat za technologickým pokrokem, jak je tomu nyní.

Jaké je tvoje životní motto (oblíbený citát)?

> Nesmím se bát. Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se kudy šel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já. (Benegesseritská litanie proti strachu)

Které body z koaličního programu ti jsou nejbližší?

> Jsou mi nejbližší tradiční, tzv. “jádrová” pirátská témata. Již zmíněná digitalizace, problematika legalizace marihuany a psychedelik či novelizace autorského zákona.

Pohybuješ se v IT. Jaký ty osobně vidíš potenciál Česka v do budoucna v oblasti digitalizace?

> Začít tuto oblast konečně řešit koncepčně. Největší slabinou dosavadní snahy o digitalizaci státu je její nekoncepčnost. Jednotlivé projekty a řešení vznikají nezávisle na sobě a mnohdy i duplicitně. Je potřeba vytvořit koncepci a spolupracovat na všech úrovních státu.

Poslední dobou se objevilo několik kiksů v systémech, které byly připraveny v rámci státních zakázek: registrační systém, systém na koupi dálničních známek, výpadky při sčítání obyvatelstva atd., nedomyšlené aplikace na mobil... V čem je hlavní chyba?

> V nízké míře transparentnosti vyhlašovaných veřejných zakázek a jejich nedostatečné technické specifikaci i používání uzavřených technologiích. My piráti dlouhodobě prosazujeme řešení postavená na otevřeném zdrojovém kódu ve vlastnictví státu. Vyhneme se tím závislosti na jednom dodavateli, který pro nás danou aplikaci vytvořil.

Za kolik let se z ČR může stát technologický lídr v oblasti IT a digitalizace?

> To by bylo věštění z křišťálové koule. Pokud se v přístupu podpory ze strany státu nic nezmění, tak asi nikdy. Já ale pevně věřím, že v těchto volbách uspějeme a podaří se nám otočit kormidlem tím správným směrem nejen v digitalizaci.

Jak ještě více podpořit vzdělávání v oblasti informačních technologií?

> Opět se jedná o koncepční záležitost. Výuka informační technologií se musí posunout od učení žáků napsat dokument, či odeslat e-mail. To umí dnes již děti ve školce. Musíme děti učit programovat a chápat digitální infrastrukturu. To se ovšem neobejde bez špičkového vybavení a adekvátně ohodnocených a motivovaných vyučujících - odborníků s praxí v oboru.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.