Franišek Kopřiva: Vláda musí využít 180 miliard efektivně

Franišek Kopřiva: Vláda musí využít 180 miliard efektivně

Chceme, aby vláda efektivně využila 180 miliard z evropského fondu obnovy, a proto společně se s poslanci z hnutí Starostové a nezávislí, ale i dalšími sněmovními stranami svoláváme mimořádnou schůzi Sněmovny! Pro Česko jde o velkou příležitost. My proto chceme slyšet, jak kabinet hodlá finance zužitkovat a zda budou efektivně využity na pomoc lidem i firmám z krize a na modernizaci země.

„Za Piráty jsme už v prosinci kabinetu zaslali svá východiska a nabídli pomoc při sestavování Národního plánu obnovy. Chceme záruky, že se evropské peníze investují do inovací, digitalizace, udržitelnosti a vzdělávání. Nikoliv, že je vláda zalije do betonu či s nimi bude záplatovat výpadky příjmů ve veřejných rozpočtech. Vzhledem k objemu peněz a potenciálu, který pro českou ekonomiku představuje, považujeme za důležité, aby na základních obrysech Národního plánu obnovy byla širší shoda jak na politickém poli, tak se zástupci nevládního a soukromého sektoru, stejně jako s regiony, kterých se plán bezprostředně dotýká.

Ačkoliv se termín odevzdání dokumentu na konci dubna blíží, poslanci aktualizovaný návrh stále neobdrželi. Stejně tak chybí ucelená informace, s kterými nevládními organizacemi, zástupci soukromého sektoru a regionů přípravu vláda konzultovala. Chceme se proto společně členů vlády dotazovat, jak konkrétně v jednotlivých rezortech podpoří restrukturalizaci české ekonomiky, aby byla moderní, udržitelná, konkurenceschopná v 21. století a šetrná k životnímu prostředí,”

uvedl svolavatel schůze a pirátský místopředseda Výboru pro evropské záležitosti František Kopřiva.

„Každá krize je zároveň příležitostí. A Národní plán obnovy je výborným nástrojem, díky kterému můžeme vyjít z krize posíleni. Vláda bohužel zatím nástroj pro budoucnost využívá k zalepení problémů minulosti. To se musí změnit. Cítíme odpovědnost za směřování naší země, proto chceme využití 180 miliard korun od Evropské unie projednat v Poslanecké sněmovně. Chceme, abychom i díky tomuto plánu posunuli naši zemi od levné ekonomiky k ekonomice s vysokou přidanou hodnotou. Nechceme tyto peníze utopit v minulosti, chceme jimi vylepšit budoucnost,”

okomentoval 1. místopředseda STAN Jan Farský.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články