Dnes slavíme den válečných veteránů a dalších bojovníků za svobodu

11. listopadu 2023
Dnes slavíme den válečných veteránů a dalších bojovníků za svobodu

Den válečných veteránů se každoročně slaví u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě, a proto se staly symbolem právě tohoto svátku.

Tisíce příběhů odvahy a hrdinství se odehrály i na území našeho kraje. Mnoho z nich mělo podobný scénář – boj v odboji a po konci války tvrdé persekuce ze strany tehdejšího komunistického režimu. Pojďme si v tento den připomenout právě jeden z nich.

Karel Mareš-Toman byl jako československý legionář hrdinou protirakouského odboje 1. světové války, stal se jedním z nejslavnějších letců ČSR meziválečného období.

Zúčastnil se také protinacistického odboje během 2. světové války; mimo jiné velel slavné 311. čs. bombardovací peruti RAF ve Velké Británii a následně vykonával funkci zástupce gen. Heliodora Píky při vojenské misi v SSSR.

Po únoru 1948 byl však i s rodinnou tvrdě perzekvován, vězněn, degradován na vojína, v Kosově Hoře u Sedlčan na Příbramsku žil na sklonku života v nuzných poměrem novodobého vyhnanství, a to až do své smrti v roce 1960.

V roce 1990 z pozice historika příbramského muzea a v zastoupení rodiny požádal Josef Velfl prostřednictvím tehdejšího náčelníka Generálního štábu čs. armády o jeho vojenskou rehabilitaci a navrácení hodnosti generála in memoriam, což tehdejší prezident Václav Havel učinil.

Od té doby pak uplynula řada let, další prezidenti republiky každoročně udělovali a propůjčovali vyznamenání mnoha osobnostem, ale na gen. Karla Mareše-Tomana si nikdo nevzpomněl. Ani doporučení Senátu nebylo několikrát bývalým prezidentem republiky vyslyšeno. Až teprve letos, prezident Petr Pavel dekoroval Řádem Bílého lva I. třídy, nejvyšším státním vyznamenáním České republiky, in memoriam brig. gen. Karla Mareše-Tomana, D. F. C., jenž žil na Příbramsku. Vyznamenání převzala Marešova dcera Dagmar Jungmannová ze Sedlčan.

Podařilo se tak splatit morální dluh. Tento počin je zároveň satisfakcí dceři Dagmar Jungmannové a její rodině. Pomyslně se tak uzavřela jedna z kapitol vyrovnání se s naší minulostí

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Středočeský kraj schválil historicky první Strategii kultury

Středočeský kraj schválil historicky první Strategii kultury

Schválili jsme Strategii Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024–2030. Jde o historicky první dokument, který definuje dlouhodobou vizi a cíle Středočeského kraje v rozmanité kulturní oblasti. Strategie vznikala ve spolupráci s aktéry v oblasti kultury, kulturního dědictví, kulturních a kreativních odvětví, vzdělávání, cestovního ruchu z různých regionů Středočeského kraje. Okolo 80 subjektů i jednotlivců z řad neziskových organizací, kulturních organizátorů, umělců, expertů samospráv, majitelů památek, zástupců kulturních organizací i církve se potkávalo v pracovních skupinách.

Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery

Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery

Vláda dnes schválila novelu zákona o veterinární péči. Jednou z novinek je povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. O úpravě zákona jednala vláda v reakci na opakované záběry z jatek, na kterých bylo zachyceno týrání zvířat. Piráti na vládě prosazovali, aby se dohled kamer vztahoval i na další prostory jatek, kde dochází k manipulaci se zvířaty, tedy nejen vykládku zvířat a jejich přehánění, jak navrhlo Ministerstvo zemědělství. Rovněž prosazovali, aby se ustanovení vztahovalo i na porážku drůbeže a králíků. Koaliční partneři ale tyto návrhy na vládě těsnou většinou odmítli.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a dalších prvků kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Zastupitelé schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.