Adéla Šípová Na palubě s Piráty

20. 11. 2019
Adéla Šípová Na palubě s Piráty

V dalším díle podcastu Na palubě s Piráty vítám Adélu Šípovou, která žije dlouhodobě v Doksích u Kladna. Je to úspěšná advokátka a matka pěti dětí.

Jsi úspěšná advokátka, na jaké advokátní právo se nejvíce specializuješ nebo kterým směrem se věnuješ?

Já mám zkušenosti generální, to znamená vlastně ze všech oblastí práva, protože jsem začínala na Kladně jako samostatný advokát, potom jsem přišla do Prahy do větší advokátní kanceláře, kde v současné době se musím už víc trošku specializovat a v současné době se teda specializuji na práva veřejného zadávání a obchodní právo. To je asi to, co teď dělám nejvíc a je to něco, v čem jsem se trošku našla, protože to v nějakou chvíli přišlo na stůl, jestli bych měla zájem dozvědět se něco o veřejných zakázkách, to jsem v tu chvíli moc tolik zkušeností neměla, a řekla jsem si, tak proč ne. Zaujalo mě to a teď mě to opravdu baví, vidím v tom velký smysl. Přijde mi to jako velmi perspektivní obor práva.

Ta situace ohledně veřejných zakázek se v posledních letech dost změnila, jak legislativně, taky v tom praktickém výkonu. Kde ty třeba v nímáš ještě nějaký prostor pro zlepšení, tak aby ty veřejné zakázky mohly být ještě transparentnější a vlastně třeba i uživatelsky pro ty uchazeče přívětivější v tom smyslu zjednodušení administrativy a podobně?

V té oblasti je víc problémů, jednak je to poměrně velká neznalost někdy i osob, u kterých bych očekávala, že ta znalost bude hlubší - úřadů, obcí a jiných veřejných institucí. Takže tam si myslím, že je trošku problém v té nedostatečné edukaci. Potom vidím trochu problém v té transparentnosti, zejména tam, kde například profily zadavatelů, možná moc odborný pojem pro běžné občany, nejsou úplně tak dobře přístupné pro běžného dodavatele, když je menší firma, má zájem o veřejnou zakázkou, má schopnosti, kapacity na to zrovna tu zakázku plnit, ale ve finále když se rozhodne do toho jít, tak najednou narazí na obrovský administrativní problém ve formě profilu zadavatele, který je strašně složitý, je těžké se do toho zaregistrovat, takže poměrně dost dodavatelů mávne nad tím rukou a prostě se té soutěže nezúčastní, a to si myslím, že je velký problém. Je toho víc, ale obecně u veřejných zakázek je podle mého názoru nejdůležitější maximální transparentnost toho zadávacího řízení a taky ta jednoduchost potom dost pomáhá, i ta elektronizace současná, která se posouvá dál, v tom vidím velkou budoucnost a ta edukace.

Jak se Adéla dostala k Pirátům a proč zrovna Piráti? Jaké jsou není koníčky nebo jak vnímá situaci na Kladně?

Více ve videu.

Otázky pro další hosty pište na e-mail stredocesky@pirati.cz.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

  Piráti a Starostové
 

CHCI VĚDĚT VÍCE