Jan Korbel (* 20. května 1979) je předsedou místního sdružení Jesenice-Jílové České pirátské strany. Od listopadu 2018 byl také dva roky druhým místopředsedou krajského sdružení Středočeský kraj a mezi lety 2019 a 2021 druhým místopředsedou místního sdružení. Narodil se v Písku a od roku 2000 bydlí ve Středočeském kraji.

Vystudoval slaboproudou elektroprůmyslovku, obor výpočetní technika, ale s počítači začal už v roce 1988 na kroužku programování. Na střední škole se pak věnoval programování síťových aplikací a pravěkému HTML. Po střední objevoval zákoutí globální sítě ze Silicon Hillu v dobách jeho největší undergroundové slávy. Díky tomu zažil éru opravdu svobodného internetu – dobu, kdy většina lidí o síť neměla zájem a ta byla omezená jen rychlostí modemu nebo koaxiálního kabelu.

Síťovým aplikacím se dále věnoval při plnění civilní služby na Ústavu informatiky Akademie věd. Nyní se živí správou Linuxových serverů, různých síťových zařízení a bezpečností. Používá a při každé vhodné příležitosti propaguje svobodný software. Sám se snaží komunitě také něco vracet, ať už sdílením zkušeností z funkčních řešení, překlady, bugreporty nebo drobnými patchi.

Českou pirátskou stranu sleduje od jejího vzniku na abclinuxu.cz a sdílí myšlenku svobodného přístupu k informacím. První pirátskou akcí, které se účastnil, byl protest proti ACTA v roce 2012.

Od znovuobnovení skautské organizace v roce 1989 je členem píseckého střediska Stínadla, jehož byl v letech 2013 – 2016 také statutárním zástupcem. V Praze hraje nohejbalovou soutěž.

Nenajdete ho na Facebooku či Twitteru, ale na Mastodonu nebo IRC.