Tomáš Zmuda: Digitalizace Středočeského kraje úspěšně pokračuje!

Tomáš Zmuda: Digitalizace Středočeského kraje úspěšně pokračuje!

Programové prohlášení Rady Středočeského kraje je velice obsáhlý dokument. Podrobně se věnuje i oblasti digitalizace, která v něm zaujímá více než 2 strany formátu A4. Díky této "mapě", kterou máme k dispozici, se nám jej nejen v segmentu digitalizace daří úspěšně naplňovat.

Zaplaťte obecní poplatky jako když nakupujete na e-shopu

Jak jsme Vás již informovali v článku z března letošího roku, jedním z prvních úspěšně spuštěných projektů je Platební portál Středočeského kraje. Od té doby se nám podařilo spustit systém v ostrém provozu, výrazně snížit poplatky za platební bránu a pracovní skupina pod vedením Jana Korbela provedla zátěžové penetrační testy, abychom si byli jisti, že je toto řešení pro vás dostatečně bezpečné. Od září nás čeká marketingová kampaň, ve které budeme výhody portálu komunikovat vedením všech 1144 obcí a měst našeho kraje.

Jsme první kraj ve spolku otevřená města

Stali jsme se prvním krajem, který se stal členem spolku Otevřená města. Dokonce muselo dojít i k úpravě jeho stanov, protože členský poplatek byl doposud stanoven podle počtu obyvatel, což by kraje oproti obcím značně diskriminovalo. Tento spolek vyvíjí softwarová řešení a aplikace pro lepší komunikaci a otevřenost mezi občany a samosprávou. Všechny jeho řešení jsou open source, tedy postavena na tzv. otevřeném zdrojovém kódu. Nehrozí tedy u nich závislost na jediném dodavateli, který může svého postavení jednoduše zneužít. Kraj bude jako první nasazovat aplikaci rozklikávacího rozpočtu CitiVizor. Z nabídky produktů spolku máme dále v plánu nasadit Dotační software 2, který vyvinula Praha 3 a poskytla ho také v otevřené licenci.

Uvidíte každou utracenou korunu díky aplikaci CityVizor

Mezi hlavní pirátská témata patří transparentnost. S tím jsme také kandidovali do krajských voleb. Jsme tedy velice rádi, že mezi první realizované projekty bude patřit nasazení rozklikávacího rozpočtu CitiVizor, a to nejen pro rozpočet kraje, ale také pro všech jeho 270 příspěvkových organizací.

Rutinní úkony na krajském úřadě budou provádět roboti

Další digitalizační agendou, která je zejména v prvních fázích pro občany takřka neviditelná, optimalizace a automatizace vnitřcích procesů. Tomu všemu předchází důkladná analýza, návrhy jednotlivých nový pracovních postupů a jejich testování. K tomu využíváme technologii RPA, která je léty ověřena na mnoha krajských úřadech a magistrátech velkých měst. Velkou výhodou tohoto systému je jeho intuitivní uživatelské rozhraní, které umožní nastavovat procesy každému, kdo kdy namaloval nějaký vývojový diagram. Není tedy potřeba programátorských dovedností. Jednou z věcí, kterou jste již v tomto směru mohli zaznamenat byla elektronizace podávání a vyřizování žádostí o dotace. Od letošního roku můžete tedy žádat prostředky z fondů on-line.

Vše co jste chtěli vědět o našem kraji, ale báli jste se zeptat. Otevřená data na platformě Golemio

Rozhodování Pirátů je vždy založeno na datech. S jejich dostupností ovšem bývá v Česku problém. Český statistický úřad již na svých stránkách zveřejňuje mnoho datových sad. Středočeský kraj chce tento trend podpořit. Z tohoto důvodu jsme zahájili spolupráci s městskou společností hl. m. Prahy Operátor ICT a.s., která nám bude pomáhat s přehledným zobrazováním otevřených dat z našeho kraje na platformě Golemio.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.