Štěpán Drtina, radní Kutné Hory, je hostem Na palubě s Piráty

Štěpán Drtina, radní Kutné Hory, je hostem Na palubě s Piráty

Dnešním hostem dalšího dílu ze série podcastů s názvem Na palubě s Piráty je Štěpán Drtina, místopředseda Pirátů ve Středočeském kraji. Působí v Kutné Hoře, kde se po komunálních volbách stal radním z gescí kultura a památková péče, je předsedou památkové komise a dále v rámci své agendy řeší například stavbu skateparku či zřízení institutu městského architekta a také přípravu participativního rozpočtu.

V čem vidíš přínos existence funkce městského architekta funkce?

Jednak jsou dvě úrovně, můžeme se bavit o památkové péči, která v Kutné Hoře musí být rozvinutější než v jiných městech, nebo naopak o nové výstavbě tak, aby veškeré nové budovy, stavby, opravy, zapadaly celkově do koncepčního rámce výstavby v Kutné Hoře.

Takže chápu to správně, že motivací pro zavedení té funkce byly nějaké přebujelé snahy o to stavět tak, jak byste si úplně v Kutné Hoře nepředstavovali?

Spíš v tom ohledu, že některé například renovace či opravy se neděly zcela v souladu s historickým významem Kutné Hory.

Nejsi ve funkci ještě tak dlouho, ale už určitě velký kus práce za tebou je. Co považuješ za největší úspěch, co se vám nejvíc povedlo?

Hned z kraje volebního období se nám povedlo více otevřít radnice lidem, když jsme poprvé v historii Kutné Hory prosadili zveřejňování důvodových zpráv z rady a zastupitelstva, následně pod naším vedením pracovaly komise a pracovní skupiny poslední půlrok na tvorbě ucelenějšího grantového systému v oblastech kultury, památek, vzdělávání a sportu. Tento výsledek povede k lepšímu nakládání s veřejnými financemi a spravedlivějšímu rozdělování peněz, tak aby byly efektivně využity.

Co dalšího je teď na řadě, aby Kutná Hora byla lepší městem k životu?

Už jsem mluvil o skateparku, to je věc, která probíhá teď. Další věc je příprava participativního rozpočtování, kdy občané budou moci dát své návrhy na zlepšení některých věcí podle předem určeného klíče, tudíž z nějakého rozpočtu a plánu, následně v hlasování občanů Kutné Hory bude ten konkrétní projekt vybrán. Dále komise životního prostředí pracuje v souladu s moderními ekologickými trendy, kdy v některých lokalitách Kutné Hory chceme postupovat podle doporučení Ministerstva životního prostředí a upravovat trávníky tak, aby se nesekaly vždycky na "durch", jak se říká, ale například zadržely více vody a bujel život v krajině. Stejně tak bychom rádi, aby na všech akcích, které pořádá Kutná Hora, byly k dispozici ne plastové kelímky, ale klasické zálohové. To jsou takové ty drobnosti, které dají všem lidem najevo, že to s ochranou krajiny myslíme vážně.

Má Kutná Hora stejné problémy s turismem jako Český Krumlov? Jak to klape v koalici složené ze šesti politických subjektů? Proč je Hlavní nádraží v Kutné Hoře odstřižené od centra a v čem bychom se mohli inspirovat od předků? To vše a ještě více ve videu!

Otázky pro další hosty pište na e-mail stredocesky@pirati.cz.

<iframe width="600" height="338" src="https://www.youtube.com/embed/hFrs74rxb-c" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Veřejnosti byl dnes představen první vlak RegioPanter v barvách PID. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí. Na tratích Středočeského kraje jezdí anebo brzy jezdit budou i další, moderní vlaky, konkrétně RegioFox anebo RegioSpider.