Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic

19. září 2020
Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic

Poslanecká sněmovna 16. září schválila pozměňovací návrh o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027. „Těší mě, že poslanci podpořili náš pozměňovací návrh podaný společně s poslancem Chvojkou, Elfmarkem, Maříkovou a Pekarovou Adamovou, a vyslyšeli tak volání veřejnosti i mnoha odborníků. Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic,” okomentoval výsledek hlasování poslanec Pirátů Jan Pošvář.

> „Klecové chovy slepic jsou praxí, kterou odmítáme. Zákon dnes na jednu stranu uznává, že zvíře není věc a pociťuje bolest a utrpení, na druhou stranu ale reálně dovoluje se ke zvířatům chovat jako k výrobním jednotkám. To se nyní mění. Je férové dodat, že zlepšení podmínek pro život bude něco stát, proto se budeme zasazovat o to, aby jim na přestavbu byla poskytnuta přiměřená finanční podpora s využitím evropských fondů," komentuje Jan Pošvář, který dlouhodobě prosazuje lepší podmínky pro chov zvířat.

> „Podávala jsem pozměňovací návrh, který cílil na ukončení klecových chovů v České republice již od roku 2025. K tomuto termínu se zavázaly ukončit prodej vajec od slepic z klecových chovů i obchodní řetězce a některé nadnárodní společnosti. Jak jsem se dozvěděla na kulatém stole pořádaným poslaneckým Výborem pro životní prostředí, transformaci k bezklecovým chovům lze zvládnout během 4 let, tak jako se to povedlo například v Německu. Přesto mám velkou radost, že se dnes podařilo prosadit ukončení klecových chovů alespoň od roku 2027,” doplnila pirátská poslankyně Dana Balcarová.

Zákaz klecového chovu slepic začne platit až na výjimky od 1. ledna 2027. Supermarkety i další velké společnosti se zavázaly přestat klecová vejce odebírat nejpozději od roku 2025, chovatelé již nyní většinově počítají s transformací v tomto termínu. Obdobná úprava byla již přijata v několika evropských zemích, včetně sousedního Rakouska a Německa.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.