Prší málo nebo jen s vodou neumíme hospodařit?

18. června 2019
Prší málo nebo jen s vodou neumíme hospodařit?

V podstatě na celém světě, v posledních letech mnohem častěji než dříve, můžeme pozorovat extrémní výkyvy počasí. Někdy se jedná o krátkodobé události, jako například záplavy, jindy o dlouhodobější úkazy, typicky opak prvního příkladu – extrémně vysoké teploty a nedostatek srážek.

S fenoménem sucha se v posledních letech setkáváme i v České republice, včetně Benešovska. Za poslední 4 roky se na většině území naší republiky nasbíral deficit cca 500 mm srážek, což je ekvivalentní zhruba 9 měsícům bez deště ročně. V roce 2017 museli například zemědělci na Benešovsku přesívat kvůli suchu některá pole a s nízkou hladinou vody ve studních mívají problémy v letních měsících i obyvatelé bez připojení na obecní vodovod. V roce 2018 byla suchem zasažená téměř celá západní a střední Evropa a finanční kompenzace ztrát zemědělců se v některých státech vyšplhala až na 17 miliard Kč.

I přesto, že v posledních letech bylo v ČR sucho velmi extrémní, podle modelů do roku 2100, by se měl roční úhrn srážek naopak mírně zvyšovat, avšak lišit se bude jejich rozložení v průběhu roku. Dříve jsme byli zvyklí na to, že srážky byly rozprostřeny podstatně pravidelněji do celého roku, než je tomu v posledních letech. V budoucnu se předpokládá prodloužení suchých měsíců a voda bude přicházet ve formě intenzivních dešťů a bouřek. Problém je však často v tom, že voda rychle odteče do řek a dál do moří místo toho, aby se vsákla do půdního profilu a ten se vodou nasytil do původního stavu.

Jaké další faktory způsobují sucho a proč? Zbytečné chyby z dob minulých z hlediska odvodňování krajiny, jako jsou meliorace, napřimování toků, scelování pozemků kvůli velkoplošnému obdělávání půdy, nevhodná druhová skladba lesů – to vše určitou měrou přispívá k vysychání krajiny a snížení schopnosti půdy vodu úspěšně zadržovat. Například meliorace dříve zvyšující výnos odváděním vody z podmáčených míst v případě nedostatku srážek prohlubují sucho tím, že každé jaro odvedou z našeho území miliony kubíků vody, které by se jinak vsákly do půdy, a proto pak naše řeky přes léto vysychají.

Další zhruba 4 000 ha zemědělské půdy jsou každým rokem vyňaty z půdního fondu, z toho asi polovina je následně zastavěna rodinnými domy a čtvrtina silnicemi. Odtok je zajišťován kanalizací, která pomáhá odvádět vodu bez možnosti vsakování. Za posledních 150 let bylo také napřímeno a prohloubeno koryto přibližně 60 % našich řek a potoků, čímž byl narušen malý oběh vody a znemožněny pravidelné jarní záplavy niv a lužních lesů.

Jak se suchem můžeme bojovat? Někdy není potřeba vymýšlet nová a složitá řešení, stačí zrevidovat stávající opatření a zamyslet se nad tím, zda stále plní svůj účel. Jako důležité se jeví například postupné rušení meliorací, navracení mezí nebo zmenšování velikosti lánů, ale také střídání nebo různorodost pěstovaných plodin a používání rostlin tvořící zapojené porosty. Dále pak zachování luk a mokřadů, které v parném létě vodu odpařují a v době povodní zmírňují jejich průběh. Nyní jsou na tvorbu a obnovu tůní, mokřadů a malých vodních nádrží vypsány také dotační tituly s výší podpory 80–100 % – více na webu AOPK ČR.

Podpořit udržování vody v krajině je možné také výsadbou stromů, nejlépe ovocných, tvorbou zelených střech nebo vertikálních zahrad, protože půda díky zeleni zadrží více vlhkosti. Stromy pomáhají bojovat i s dalším současným problémem, vysokými teplotami – 1 ha stromů má stejnou účinnost jako provoz klimatizačních jednotek v řádu 16 mil. Kč/rok.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.