Komentář Ivana Bartoše ke Dni vítězství

8. května 2020
Komentář Ivana Bartoše ke Dni vítězství

Před 75 lety se Evropané probudili do prvního svobodného dne po šesti dlouhých letech plných utrpení. Druhou světovou válku, jeden z nejničivějších konfliktů 20. století, rozpoutalo nacistické Německo vedené diktátorem Adolfem Hitlerem.

Cesta k druhé světové válce však nezačala v roce 1938 nebo 1939, ale o dekády dřív ve formě nástupu nacismu a fašismu k moci. Přes odpor demokratických sil se dostali k vládě nejen v Německu totalitáři, kteří nejdřív zadusili život ve vlastní zemi a následně i na velké části planety. Lid měl být určen k válce. Válka k rozšiřování “životního prostoru”. Ta v pojení nacistů vlastně nikdy nekončí: říše rozšiřuje svá chapadla, dokud nakonec nepohltí sebe sama. Pandořinu skřínku války otevřel vypjatý nacionalismus, antisemitismus a rasismus, pavědeckost, šovinismus, propaganda a operace pod falešnou vlajkou. Doprovázelo ji zatýkání a vraždění lidí, kteří se snažili cestě bezbřehého ničení zabránit.

Spisovatel George Orwell přesně demaskoval nacistické plány již ve své recenzi Hitlerovy knihy Mein Kampf, když píše o vybudování “příšerné a tupé říše, ve které se nikdy nic neděje — s výjimkou výcviku mladých mužů a jejich přípravy na válku a nekonečného přísunu čerstvé potravy pro děla”. Žádný prostor pro lásku, kreativitu, spolupráci: zkrátka vše, co má potenciál dělat tento svět lepším a snesitelnějším nejen pro současné, ale i pro další generace. Žádný prostor pro vědu, vývoj, pro lidi. Žádný prostor pro budoucnost.

Smrt rozumu následovala smrt desítek milionů civilistů po celém světě. Nacisté se pokusili vyhladit celá etnika. Nikdy nezapomeňme na utrpení, ke kterému vede odlidštěnost, fanatismus a zášť. Pokud jsme si před 10 lety neuměli představit, že by se něco takového kdy mohlo opakovat, dnes musíme říct jediné: dejme přednost lásce, rozumu a spolupráci. Skutečnému majáku svědomí, který rozptýlí tmu dřív než se usadí tak, že se jen tak nerozední.

<iframe width="600" height="338" src="https://www.youtube.com/embed/B9lg_VSWPXY" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.