Duchovní centrum české státnosti ve Staré Boleslavi obnovuje Evropská unie

Duchovní centrum české státnosti ve Staré Boleslavi obnovuje Evropská unie

„Sto dvacet párů volů jede do Němec kýrilijé kýrilijá hřivny stříbra k tomu co za divná věc kýrilijé kýrilijá,“ tklivě zpívá Jaromír Nohavica ve zhudebněné Legendě o svatém Václavu.

Doba se naštěstí změnila. Boleslavská bazilika svatého Václava je stále ještě mlčenlivou připomínkou bratrovraždy, ale také jedním z nejstarších a nejdojímavějších míst spojených s českou státností. Zde, na kamenné dlažbě, dýchají pradávné příběhy a historie. Bez peněz z Evropské unie by se její rekonstrukce neobešla. Předpokládané výdaje ve výši 118 milionů Kč hradí Evropský fond pro regionální rozvoj. Peníze mají posloužit nejenom na opravu samotné baziliky, ale i na zlepšení jejího okolí a zázemí. V plánu je meditační zahrada, Dům poutníku, i expozice věnovaná svatému Václavovi a Paladiu.

Kult svatého Václava není jediným tahounem projektu obnovy duchovního centra Čech. Přes staroboleslavské Mariánské náměstí je vzdálen další důležitý kostel, raně barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie. I jí se týká eurounijní podpora rekonstrukce a zvelebení, celkové náklady se mají vyšplhat na 124 milionů Kč. Restaurují se nástěnné malby, vytváří se nové zázemí Mariánského komplexu i informační a také terapeutické centrum, pročež je kostel letos uzavřen.

A co je na bazilice Nanebevzetí tak zajímavého? Palladium, pozlacený reliéf s motivem Madony svatovítské pocházející z patnáctého století. Podle legendy tento mariánský medailon do země České přinesli slovanští věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj, kteří jej předali při křtu knížete Bořivoje kněžně Ludmile, babičce sv. Václava. Vedle korunovačních klenotů Palladium po celá staletí vystupuje jako symbol státnosti a ochrany České země…

Rekonstrukce kostelů má sice skončit až v roce 2021, ale návštěvu historického dvojměstí si nenechte ujít už dnes. Když už nikdy jindy, tak koncem září na Svatováclavské slavnosti, pestrou směs duchovních i lidových oslav české státnosti. A při přejezdu nového mostu přes Labe si vzpomeňte, že i ten z větší části zaplatily fondy Evropské unie. Pro zvelebování města, jakým Brandýs - Stará Boleslav je, jsou eurounijní pobídky nepostradatelné a vlastně jediné, co stimuluje zdejší opravy a údržbu.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu